Spółka z o. o. – czym jest i jak ją założyć?

Obrazek wpisu

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie sp. z o.o.) jest drugą najczęściej wybieraną formą prawną w Polsce zaraz po jednoosobowej działalności gospodarczej. Sp. z o.o. posiada osobowość prawną, ponieważ jest kapitałową spółką handlową. Nie ma obowiązku opłacania składek ZUS, chyba że została powołana przez jedną osobę. Prowadzi pełną księgowość oraz powołuje zarząd, a w niektórych przypadkach także radę nadzorczą. Opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób prawnych CIT. Wspólnik odpowiada za zobowiązania do wysokości kapitału zakładowego określonego w umowie, przy czym jego minimalna wartość wynosi 5000 zł.

Założenie spółki z o. o. wymaga spisania umowy i statutu w formie aktu notarialnego oraz dokonania wpisu do KRS. Wspólnikami mogą zostać osoby fizyczne, prawne oraz nieposiadające osobowości prawnej, bez względu na obywatelstwo i miejsce siedziby. We własnym imieniu rozporządzają prawami i zaciągają zobowiązania, za które ponoszą pełną odpowiedzialność całym swoim majątkiem. Istnieje jednak możliwość zabezpieczenia majątku prywatnego, ograniczając ryzyko do wysokości wkładu własnego. Atutem tej formy prawnej jest prawo do sprzedania spółki w przyszłości lub przekazania jej swoim sukcesorom.

Z czym wiąże się zakładanie spółki z o. o.?

Kapitał zakładowy spółki z o. o. powinien wynosić co najmniej 5000 zł, a wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 zł. Zostaje on pokryty przez wspólników w formie wkładów pieniężnych lub niepieniężnych. Dzieli się na udziały o równej bądź nierównej wartości nominalnej. Konieczne jest coroczne składanie sprawozdania finansowego. Koszty założenia spółki z o. o. są niskie, jeśli rejestracja nastąpiła przez Internet lub średnie, gdy przedsiębiorca korzysta z pomocy notariusza.

Jakie istotne cechy ma jeszcze spółka z o.o.?

Rejestracja podmiotu wiąże się z nadaniem wspólnikom uprawnień o charakterze korporacyjnym i majątkowym. Pierwsze z nich są równoznaczne z prawem do:
• udziału i głosowania na Zgromadzeniu Wspólników,
• przeglądania ksiąg i dokumentów,
• żądania zbadania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta,
• zaskarżania uchwał,
• wyłączenia innych wspólników ze spółki.
Natomiast uprawnienia o charakterze majątkowym oznaczają prawo do otrzymywania zysku z prowadzonej działalności (tzw. dywidendy). Umowa spółki z. o. o. przewiduje również inne rozwiązania w tym zakresie np. wspólnicy mogą zdecydować o uprzywilejowaniu części udziałów.

Czy zakładanie spółki z o. o. ma jakieś wady?

Częstym problemem napotykanym podczas prowadzenia spółki z o. o. jest podwójne opodatkowanie i utrudniony sposób wypłacania wynagrodzenia. Dlaczego tak się dzieje? Osiągając dochód, podmiot ma obowiązek odprowadzenia podatku. To jednak nie wszystko. Należność muszą również uiścić wspólnicy, którzy chcą wypłacić pieniądze ze spółki. Nie mogą bowiem tego dokonać bez dodatkowych formalności i podstawy prawnej, a tym samym konsekwencji podatkowych. Jak zatem wypłacić wynagrodzenie w spółce z o. o.?

Oto kilka rozwiązań stosowanych przed przedsiębiorców:
• wynajem nieruchomości lub ruchomości (np. samochody, maszyny),
• wypłata wynagrodzenia z tytułu powołania członka zarządu,
• koszty podróży służbowych i delegacji,
• koszty szkoleń i kursów,
• zatrudnienie na umowę o dzieło,
• wystawianie faktur na rzecz podmiotu.

Najprostszym sposobem uzyskania wynagrodzenia przez członków zarządu jest wypłata dywidendy. Może to jednak nastąpić raz w roku po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników. Warunkiem jest także wypracowanie przez podmiot zysku. Dywidenda nie stanowi kosztu uzyskania przychodów dla spółki, lecz wiąże się z koniecznością zapłaty przez udziałowców 19% podatku.
W razie wątpliwości – umów się na bezpłatną konsultacje z polecanym przez nas biurem rachunkowym.

Kiedy założenie spółki z o. o. się opłaca?

• Przedsiębiorca prowadzi firmę w ryzykownej branży.
• Biznes osiąga coraz wyższe dochody.
• Właściciele rozważają sprzedaż podmiotu w przyszłości lub przepisanie go np. rodzinie.
• Przedsiębiorcy zależy na optymalizacji składek ZUS.
• Firmę ma prowadzić kilka osób.
• Właściciel planuje podjąć współpracę z inwestorem.

Reprezentacja spółki z o. o. – najważniejsze informacje

To umowa spółki z o. o. reguluje sposób reprezentacji podmiotu. Jeżeli jej zapisy nie zawierają żadnych postanowień w tym zakresie, do składania oświadczeń wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu lub jednego członka wraz z prokurentem. Szczegółowe zasady wynikają także z wpisu do KRS. Reprezentacja realizowana jest co do zasady przez zarząd – jedno- lub wieloosobowy.

Spółka z o.o. – jak założyć?

Istnieją dwa sposoby założenia spółki z o. o. – poprzez system teleinformatyczny S24 lub podpisanie umowy spółki bądź aktu założycielskiego u notariusza, a następnie rejestrację w KRS. W obu przypadkach należy ustalić:
• nazwę podmiotu, siedzibę i przedmiot działalności,
• kto będzie wspólnikiem,
• wysokość kapitału zakładowego i sposób jego pokrycia (pieniężny/niepieniężny),
• liczbę i nominalną wartość udziałów każdego ze wspólników.
• czas trwania spółki (określony/nieokreślony).

System S-24 jest prostym i tanim sposobem na rejestrację spółki z o. o. Do wniosku należy dołączyć umowę oraz stosowne załączniki (m.in. listę wspólników, oświadczenie o wniesieniu kapitału zakładowego czy zgodę na powołanie). Konieczna jest także rejestracja podmiotu w KRS. Dokument zatwierdzany jest podpisem kwalifikowanym, osobistym lub Profilem Zaufanym. Opłata również uiszczana jest elektronicznie i wynosi 350 zł (250 zł opłata sądowa i 100 zł opłata za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym).

Niektórzy przedsiębiorcy wybierają drugi sposób zakładania spółki z o. o. – podpisanie umowy lub aktu założycielskiego u notariusza przez wszystkich wspólników. Od tego momentu członkowie mają 6 miesięcy na złożenie wniosku o rejestrację podmiotu w KRS. Dokonują tego elektronicznie w Portalu Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. Następuje także wniesienie wkładu pieniężnego lub niepieniężnego (aportu).


Więcej powiązanych artykułów

Miniaturka Nowy Rok, Nowa Firma: Kupno gotowej spółki z o.o.

29 grudnia, 2023

Nowy Rok, Nowa Firma: Kupno gotowej spółki z o.o.

Zbliżający się Nowy Rok to idealny moment na rozważenie nowych możliwości biznesowych, a jedną z nich może być inwestycja w gotową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (.o.o.)....

czytaj więcej
Miniaturka CO TO JEST APORT?

3 lutego, 2022

CO TO JEST APORT?

Aport stanowi, obok wkładu pieniężnego, jeden z rodzajów wkładów do sp. z o.o. W rozumieniu przepisów regulujących sp. z o.o. aport to wkład niepieniężny, który wnoszony...

czytaj więcej
Miniaturka Gotowe spółki w erze cyfrowej: Jak technologia wpływa na rynek sprzedaży spółek w Polsce

16 października, 2023

Gotowe spółki w erze cyfrowej: Jak technologia wpływa na rynek sprzedaży spółek w Polsce

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w wielu aspektach naszego życia, a biznes nie jest wyjątkiem. Nawet rynek sprzedaży gotowych spółek w Polsce nie unika...

czytaj więcej
Więcej artykułów

Masz pytania? Napisz do nas

Formularz kontaktowy obrazek

Formularz kontaktowy

  Otrzymaliśmy łącznie
  Otrzymaliśmy łącznie
  opinii
  ze średnią ocen
  Jarosław Olejnik
  Jarosław Olejnik
  09:35 23 May 23
  Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i... formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.czytaj więcej
  Michal Skrzypek
  Michal Skrzypek
  09:46 19 May 23
  Miła, szybka i profesjonalna obsługa. Polecam.
  Radosław M
  Radosław M
  12:54 18 May 23
  Zdecydowanie polecam! Miło się współpracuje z profesjonalistami.
  Tomasz Łęgowik
  Tomasz Łęgowik
  17:26 02 Mar 23
  Dasha Investment, z wielką przyjemnością udziela rekomendacji Firmie Kancelaria Gospodarcza Effekti za profesjonalne... przygotowanie procesu sprzedania dla mnie gotowej spółki. Przygotowanie wszystkich prawnych dokumentów, czas w jakim usługa została przeprowadzona i zrealizowana Aktem Notarialnym , nie podlega dyskusji. Pełen profesjonalizm i zaangażowanie wymaga pełnego rozgłosu w mediach społecznościowych oraz branżowych. Firma Kancelaria Gospodarcza Effekti posiada w dyspozycji Radców Prawnych, Biuro Księgowe oraz Kancelarię Notarialną.Dasha Investment posiada również biuro wirtualne, które bez jakichkolwiek zastrzeżeń, obsługiwane jest przez BIURO 29.Wszelkie niezbędne czynności na etapie biura wirtualnego spełniają moje oczekiwania i jestem usatysfakcjonowany.Niniejszym polecam współpracę z Firmą Kancelaria Gospodarcza Effekti oraz BIURO 29.czytaj więcej
  Zobacz wszystkie opinie
  js_loader

  Referencje

  • Jarosław Olejnik

   Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.

   zobacz całość
  • Jarosław Wachowiak

   Poznański oddział biura obsługuje nasze dwie firmy. Jesteśmy zadowoleni z profesjonalnego podejścia do klienta. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro, zlokalizowane pod dobrym adresem w samym centrum miasta. Korzystam z usług biura już prawie rok. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro

   zobacz całość

  Inne Usługi Naszej Grupy

  Księgowość

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Księgowość dla spółki 50% rabatu przez pierwsze 3 miesiące umowy

  oszczędzasz min. 825 zł netto

  Wirtualne biuro

  • Adres do rejestracji i korespondencji
  • Odbiór listów i paczek
  • Powiadomienia o odbiorze (e-mail)
  • Skanowanie listów bez limitów
  • Bezpłatny numer telefonu
  • Bezpłatny dostęp (10h) do 11 sal konferencyjnych w 2 krajach
  • Panel klienta 24/7
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Wirtualne Biuro 100 zł netto adres dla firmy na 6 miesięcy

  oszczędzasz 440 zł netto

  Firma w Czechach

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź