JEDNOOSOBOWA SPÓŁKA Z O.O. – CECHY SZCZEGÓLNE
Pojęcie
Przez jednoosobową spółkę z o.o. należy rozumieć spółkę, której wszystkie udziały należą do jednego wspólnika. Jest to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej, którą przedsiębiorcy wybierają m.in. w celu ograniczenia odpowiedzialności własnym majątkiem, z którą muszą się liczyć działając na podstawie wpisu do CEIDG. Jednoosobowe sp. z o.o. to także stały element przedsięwzięć typu joint venture, w których pełnią rolę instrumentu ułatwiającego przeniesienie majątku, który przejmowany jest w drodze nabycia udziałów takiej spółki. Jednoosobowa spółka z o.o. powszechnie występuje także jako komplementariusz zarządzający spółką komandytowa.
Funkcjonowanie
Z funkcjonowaniem jednoosobowej sp. z o.o. wiąże się szeregu uregulowań szczególnych mających w głównej mierze na celu ochronę interesu samej spółki. Pierwsza odmienność w porównaniu z wieloosobową sp. z o.o. pojawia się już na etapie zawiązywania sp. z o.o., otóż sp. z o.o. nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową sp. z o.o. Należy podkreślić, że to ograniczenia dotyczy tylko i wyłącznie etapu zawiązywania spółki: nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań, żeby jednoosobowa spółka z o.o. została jedynym wspólnikiem innej spółki z o.o. wskutek nabycia wszystkich udziałów w kapitale zakładowym tej spółki.
Jednoosobowa sp. z o.o., w której jedynym wspólnikiem jest sp. z o.o., może także powstać wskutek zbycia bądź umorzenia udziałów w jej kapitale zakładowym przez wszystkich innych wspólników niż wspólnik będący sp. z o.o. Warto mieć na uwadze, że nie jest dopuszczalne, aby jednoosobowa sp. z o.o. została zawiązana przez jednoosobową spółkę prawa obcego, mającą cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w rozumieniu polskich przepisów (np. jednoosobowa niemiecka spółka GmbH). Ponadto na etapie spółki w organizacji jedyny wspólnik nie ma prawa jej reprezentowania. Jedyna czynność, której może dokonać w jej imieniu to zgłoszenie spółki do sądu rejestrowego. W ramach takiego zgłoszenia należy wskazać nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę oraz adres albo adres do doręczeń elektronicznych jedynego wspólnika, a także wzmiankę, że jest on jedynym wspólnikiem spółki.
Również na etapie funkcjonowania dojrzałej sp. z o.o., tj. po jej wpisie do KRS, zarysowują się pewne odmienności jeżeli chodzi o prawne regulacje dot. jednoosobowej sp. z o.o.
Przede wszystkim w spółce jednoosobowej jedyny wspólnik wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników. W takim przypadku do jedynego wspólnika przepisy o zgromadzeniu wspólników stosuje się odpowiednio. Oznacza to że są one stosowane z modyfikacjami uwzględniającymi odmienność spółką jednoosobowej, albo nie są stosowane w ogóle, jeżeli nie są do pogodzenia z istotą spółki jednoosobowej.
Dla przykładu w spółce jednoosobowej nie ma konieczności przestrzegania wymagań co do formy i terminów zwołania zgromadzenia. Jedyny wspólnik ma bowiem zawsze możliwość nieformalnego odbycia zgromadzenia i podjęcia uchwał. Z tego samego powodu nie znajdują zastosowania regulacje dotyczące wymaganego kworum i większości głosów a także dotyczące sądowego upoważnienia do zwołania zgromadzenia.
Podobnie regulacje dotyczące prawa głosu i bezwzględnej większości głosów , ponieważ zawsze będzie w niej jednomyślność. Z tego samego powodu wyłączona jest zasada tajności głosowania, której stosowanie byłoby fikcją w sytuacji głosowania przez jedynego wspólnika. Dlatego też w jednoosobowej sp. z o.o. żadna uchwała nie jest podejmowana w trybie tajnym a wszystkie głosowania mają charakter jawny. Co istotne w jednoosobowej sp. z o.o. nie obowiązuje zasada, która zabraniałaby jedynemu wspólnikowi, będącemu jednocześnie członkiem zarządu, głosować nad uchwałą w sprawie udzielenia mu absolutorium.
W przypadku gdy wszystkie udziały spółki przysługują jedynemu wspólnikowi oświadczenie woli takiego wspólnika składane spółce wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, chyba że ustawa stanowi inaczej (możliwa jest zatem forma surowsza, w tym aktu notarialnego przewidziana np. dla oświadczenia jedynego wspólnika o przeniesieniu na spółkę własności nieruchomości). Powyższe uregulowanie ma na celu kontrolę oświadczeń woli składanych spółce przez jedynego wspólnika i ochronę zarówno interesów samej spółki jak i uczestników obrotu gospodarczego, w szczególności kontrahentów spółki.
Więcej powiązanych artykułów
18 grudnia, 2023
Termin składania rocznych sprawozdań finansowych spółki z o.o.
Roczne sprawozdanie finansowe to istotny dokument, który spółki z o.o. są zobowiązane przedstawiać na zakończenie każdego roku obrotowego. Jest to kluczowy element transparentności finansowej i umożliwia...
czytaj więcej19 sierpnia, 2022
PRZYMUSOWE UMORZENIE UDZIAŁÓW W SPÓŁCE Z O.O.
Przesłanki umorzenia przymusowego udziałów w sp. z o.o. Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o. stanowi, obok umorzenia dobrowolnego oraz umorzenia automatycznego, jeden ze sposobów umorzenia...
czytaj więcej11 marca, 2024
Czym jest Kodeks Spółek Handlowych (KSH)?
Kodeks Spółek Handlowych, często skracany jako KSH, stanowi fundamentalny zbiór przepisów regulujących funkcjonowanie spółek handlowych w Polsce. Jest to kluczowy dokument prawny, który nadzoruje i uregulowuje...
czytaj więcej