JAKIM ZASADOM MUSI ODPOWIADAĆ FIRMA (NAZWA) SPÓŁKI?

Obrazek wpisu

Firma to nie przedsiębiorca

Na wstępie uwaga dotycząca potocznego rozumienia pojęcia „firma” w odniesieniu do sp. z o.o. W praktyce bardzo często używa się go jako tożsamego z pojęciem spółka czy przedsiębiorca. Słyszymy zatem nie raz, że ktoś reprezentuje firmę bądź zawiera umowę z firmą, jednak takie i podobne zwroty to nic innego jak „skróty myślowe”, które nie do końca odpowiadają znaczeniu prawnemu tego pojęcia. W świetle kodeksu cywilnego firmą osoby prawnej jest bowiem wyłącznie jej nazwa (a nie sam podmiot działający pod firmą). Na firmę sp. z o.o. składa się tzw. korpus (np. Kancelaria Gospodarcza Effekti) i obowiązkowy dodatek: „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, przy czym dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „spółka z o.o.” lub,, sp. z o.o.”.

Zasady

W odniesieniu do wyboru i używania firmy sp. z o.o. funkcjonuje kilka podstawowych zasad: swobody wyboru, prawdziwości, jedności, jawności, ciągłości i wyłączności.

Swoboda wyboru

Zgodnie z pierwszą z zasad firma spółki z o.o. może być obrana dowolnie. Firma może wskazywać na przedmiot działalności spółki, jej siedzibę oraz inne określenia dowolnie obrane. Firma może zawierać nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością spółki. Zasada swobody wyboru ograniczona jest pozostałymi zasadami, tzn. można wybrać dowolną firmę o ile jej brzmienie nie narusza żadnej z pozostałych zasad.

Prawdziwość

Zgodnie z zasadą prawdziwości firma nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do przedmiotu działalności, miejsca działalności czy źródeł zaopatrzenia, np. nie jest dozwolone używanie firmy „Kancelaria Prawna sp. z o.o.” przez spółkę zajmująca się hurtową sprzedażą towarów albo „Dr Kowalski & Prof. Nowak – Księgowi Sp. z o.o.” w sytuacji, gdy w spółce nie ma nikogo z tytułem naukowym.

Jedność

Kolejna z zasad wydaje się oczywista i sprowadza się do zakazu posługiwania się więcej niż jedną firmą. Spółka z o.o. nie może działać pod kilkoma firmami, nawet wówczas, gdy posiada więcej niż jedno przedsiębiorstw czy biuro. W sytuacji, gdy sp. z o.o. posiada oddziały, sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ oddziały muszą zostać wskazane w umowie spółki i wpisane do rejestru przedsiębiorców. Oddziały posługują się wówczas firmą macierzystej spółki z dodatkiem „oddział z siedzibą w …”.

Jawność

Zasada jawności firmy służy jej identyfikacji przez wszystkich zainteresowanych i polega na ujawnieniu firmy spółki w KRS wskutek złożonego przez zarząd wniosku o rejestrację spółki. Rejestr przedsiębiorców jest jawny, co oznacza, że każdy ma prawo przeglądania akt rejestrowych spółek z o.o. wpisanych do KRS.

Ciągłość

Zasada ciągłości polega na dopuszczeniu przez regulacje kodeksu cywilnego możliwości zachowania w firmie sp. z o.o. nazwiska byłego wspólnika. W przypadku utraty członkostwa (niezależnie od przyczyn) przez wspólnika, którego nazwisko było umieszczone w firmie, spółka może zachować w swojej firmie nazwisko byłego wspólnika, przy czym może to nastąpić tylko za wyrażoną na piśmie zgodą wspólnika, a w razie jego śmierci – za zgodą jego małżonka i dzieci (w przypadku braku tych ostatnich powstać może problem, który – zgodnie z liberalną interpretacją – można rozwiązać poprzez przyjęcie, że nie ma wyraźnego zakazu zachowania w firmie nazwiska zmarłego wspólnika). Zasada ciągłości stanowi zatem wyjątek od zasady prawdziwości firmy.

Wyłączność

Firma spółki z o.o. powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Zasada wyłączności służy ochronie konkurencji i ma na celu zapewnienie, że firma nie będzie wprowadzać w błąd potencjalnych kontrahentów bądź konsumentów, w szczególności nie będzie korzystać z rozpoznawalności innego przedsiębiorcy. Nawet jeżeli „podobna” firma przejdzie etap rejestracji w KRS, to spółka działająca pod nią musi liczyć się z tym, że zostanie pozwana przez spółkę, która pod podobną nazwą już funkcjonuje, i w rezultacie zobowiązana będzie wyrokiem sądu do zaprzestania korzystania z „podobnej” firmy (co jest równoznaczne z koniecznością zmiany umowy spółki). Kluczowe z praktycznego punktu widzenia jest to, że nie stanowi naruszenia zasady wyłączności podobieństwo występujące między firmami spółek, które nie działają na tym samym rynku.


Więcej powiązanych artykułów

Miniaturka ZAWIERANIE UMÓW PRZEZ SPÓŁKĘ Z O.O. Z CZŁONKIEM ZARZĄDU.

26 kwietnia, 2022

ZAWIERANIE UMÓW PRZEZ SPÓŁKĘ Z O.O. Z CZŁONKIEM ZARZĄDU.

Ochrona interesów spółki W spółce z o.o. obowiązuje zasada, zgodnie z którą w umowach między spółką a członkiem zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany...

czytaj więcej
Miniaturka Dlaczego warto zakładać sklepy internetowe?

1 grudnia, 2023

Dlaczego warto zakładać sklepy internetowe?

W dzisiejszych czasach, świat handlu przenosi się coraz bardziej do przestrzeni wirtualnej, otwierając nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców. Zakładanie sklepów internetowych staje się coraz popularniejsze, a wiele...

czytaj więcej
Miniaturka PRAWO WSPÓLNIKA DO KONTROLI SPÓŁKI

14 marca, 2019

PRAWO WSPÓLNIKA DO KONTROLI SPÓŁKI

Każdemu wspólnikowi niezależnie od liczby i rodzaju posiadanych udziałów przysługuje prawo do indywidualnej kontroli działałlności spółki (art. 212 par. 1 k.s.h), za wyjątkiem sytaucji, gdy w...

czytaj więcej
Więcej artykułów

Masz pytania? Napisz do nas

Formularz kontaktowy obrazek

Formularz kontaktowy

  Opinie

  Jarosław Olejnik
  Jarosław Olejnik
  09:35 23 May 23
  Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i... formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.czytaj więcej
  Michal Skrzypek
  Michal Skrzypek
  09:46 19 May 23
  Miła, szybka i profesjonalna obsługa. Polecam.
  Radosław M
  Radosław M
  12:54 18 May 23
  Zdecydowanie polecam! Miło się współpracuje z profesjonalistami.
  Tomasz Łęgowik
  Tomasz Łęgowik
  17:26 02 Mar 23
  Dasha Investment, z wielką przyjemnością udziela rekomendacji Firmie Kancelaria Gospodarcza Effekti za profesjonalne... przygotowanie procesu sprzedania dla mnie gotowej spółki. Przygotowanie wszystkich prawnych dokumentów, czas w jakim usługa została przeprowadzona i zrealizowana Aktem Notarialnym , nie podlega dyskusji. Pełen profesjonalizm i zaangażowanie wymaga pełnego rozgłosu w mediach społecznościowych oraz branżowych. Firma Kancelaria Gospodarcza Effekti posiada w dyspozycji Radców Prawnych, Biuro Księgowe oraz Kancelarię Notarialną.Dasha Investment posiada również biuro wirtualne, które bez jakichkolwiek zastrzeżeń, obsługiwane jest przez BIURO 29.Wszelkie niezbędne czynności na etapie biura wirtualnego spełniają moje oczekiwania i jestem usatysfakcjonowany.Niniejszym polecam współpracę z Firmą Kancelaria Gospodarcza Effekti oraz BIURO 29.czytaj więcej
  Zobacz wszystkie opinie
  js_loader

  Referencje

  • Jarosław Wachowiak

   Poznański oddział biura obsługuje nasze dwie firmy. Jesteśmy zadowoleni z profesjonalnego podejścia do klienta. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro, zlokalizowane pod dobrym adresem w samym centrum miasta. Korzystam z usług biura już prawie rok. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro

   zobacz całość
  • Jarosław Olejnik

   Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.

   zobacz całość

  Inne Usługi Naszej Grupy

  Księgowość

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Księgowość dla spółki 50% rabatu przez pierwsze 3 miesiące umowy

  oszczędzasz min. 825 zł netto

  Wirtualne biuro

  • Adres do rejestracji i korespondencji
  • Odbiór listów i paczek
  • Powiadomienia o odbiorze (e-mail)
  • Skanowanie listów bez limitów
  • Bezpłatny numer telefonu
  • Bezpłatny dostęp (10h) do 11 sal konferencyjnych w 2 krajach
  • Panel klienta 24/7
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Wirtualne Biuro 100 zł netto adres dla firmy na 6 miesięcy

  oszczędzasz 440 zł netto

  Firma w Czechach

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź