Dywidenda – Definicja, zastosowanie oraz korzyści

Obrazek wpisu

Dywidenda – Definicja, zastosowanie oraz korzyści z zakupu gotowej spółki w Nowym Roku (część 1)

Pochodzenie słowa „dywidenda” sięga łaciny, gdzie oznaczało ono „rzecz do podziału” (łac. dividendum). W dzisiejszym kontekście dywidenda to metoda podziału zysku różnych rodzajów spółek, takich jak spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna, spółka z o.o. czy spółka komandytowo-akcyjna.

Formy wypłaty dywidendy:

Chociaż dywidenda często kojarzy się z wypłatą gotówki, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych możliwa jest również wypłata w formie rzeczowej (np. ruchomości lub nieruchomości) lub bezgotówkowo poprzez kompensatę z wierzytelnością spółki wobec wspólnika. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od formy, wypłata dywidendy niesie za sobą określone skutki podatkowe, z których najważniejszym jest obowiązek pobrania i uiszczenia podatku przez wypłacającego.

Częstotliwość wypłaty dywidendy: Tradycyjnie dywidenda jest wypłacana raz do roku. Jednak istnieje możliwość wypłaty dywidendy częściej, na przykład raz na kwartał.

Uprawnienia do dywidendy: Uprawnienia do dywidendy przysługują wspólnikom lub akcjonariuszom, którym udziały lub akcje przysługiwały w dniu podjęcia uchwały o podziale zysku.

Uprzywilejowanie w zakresie dywidendy: W przypadku udziałów lub akcji uprzywilejowanych, kwota dywidendy może przewyższać o połowę dywidendę przypadającą na udziały lub akcje nieuprzywilejowane.

Wypłata zaliczki na poczet dywidendy: W przypadku spółek, które nie zamknęły jeszcze roku finansowego, istnieje możliwość wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy.

Kancelaria gospodarcza Effekti przypomina, że decyzja o wypłacie zaliczki musi być zgodna z zapisami statutu lub umowy spółki. Warto zauważyć, że wypłata zaliczki wiąże się z rygorami finansowymi, a spółka musi dysponować wystarczającymi środkami na realizację tej operacji.

W przedsiębiorstwach można wyróżnić trzy główne kategorie kapitałów:
• kapitał zakładowy,
• kapitał zapasowy,
• kapitał rezerwowy.

Mimo że każdy z tych rodzajów kapitałów pełni różne funkcje, ich wspólne zadanie polega na stanowieniu fundamentalnego źródła finansowania dla przedsiębiorstwa. W raportach finansowych kapitały obejmują również pozycje takie jak aktualizacje wyceny, niepodzielony zysk lub niewyrównana strata z poprzednich lat, a także zysk (lub strata) netto za bieżący rok obrotowy.

Jak obliczyć dywidendę?

Dywidendy i zaliczki mogą być wypłacane nie tylko z zysku za poprzedni rok, ale także z zysków z lat wcześniejszych, które mogły zostać przeniesione na kapitał rezerwowy lub zapasowy.

Procedura obliczania wysokości dywidendy obejmuje uchwałę spółki dotyczącą podziału zysku i przeznaczenia go na wypłatę dywidendy. Zgodnie z art. 192 i 348 Kodeksu Spółek Handlowych (KSH), dywidenda nie może przekroczyć zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału.

Kwotę tę należy skorygować o niepokryte straty, udziały lub akcje własne, oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową (statutem) spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.
W przypadku prostej spółki akcyjnej wprowadzono nowość, zgodnie z którą kwotę dywidendy można zwiększyć o odpowiednie kwoty z kapitału akcyjnego (odpowiednik kapitału zakładowego).

Przy obliczaniu kwoty dywidendy należy także uwzględnić, czy spółka uznaje koszty prac rozwojowych jako aktywa. Jeśli te koszty nie zostały w pełni odpisane, wtedy w tym zakresie nie można podzielić zysku, chyba że spółka posiada odpowiednie kapitały zapasowy, rezerwowy oraz zyski z lat ubiegłych.

Wszystkie te elementy, kształtujące zdolność dywidendową spółki, są pojęciami prawnymi, które w celu kalkulacji kwoty dywidendy do wypłaty lub zaliczki na poczet dywidendy, wymagają odpowie
dniego przełożenia na pozycje sprawozdań finansowych i ksiąg rachunkowych oraz identyfikacji w ustawach, umowach lub uchwałach.

Kiedy konieczna jest analiza prawno-księgowa?

W sytuacji, gdy w pozycjach kapitałów spółki uwzględnione są różne transakcje lub zdarzenia, konieczna jest analiza prawno-księgowa, aby ocenić ich wpływ na zdolność dywidendową. Przykłady takich transakcji to m.in.:

• programy motywacyjne oparte na akcjach lub udziałach,
• połączenie z inną jednostką, rozliczone metodą łączenia udziałów lub zbliżoną metodą,
• zmiana polityki rachunkowości, w tym zmiana stosowanych standardów rachunkowości (np. zmiana z ustawy o rachunkowości na MSSF),
• korekty błędów z lat ubiegłych,
• aporty rzeczowe lub w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zapraszamy na drugą część artykułu, w której poruszymy zagadnienia takie jak:
Umorzenie udziałów lub akcji jako inna forma wypłaty do właścicieli, Wypłata dywidendy – podatek, CIT estoński a wypłata dywidendy, Czym jest ukryta dywidenda?

Podsumowanie

Kancelaria Gospodarcza Effekti zauważa, że nowy rok to doskonały moment na zakup gotowej spółki i rozpoczęcie własnego biznesu. Badania pokazują, że z roku na rok w Polsce powstaje coraz więcej firm. W samym styczniu 2023 r. działalność rozpoczęły 34 303 firmy (w tym 5634 w KRS, również firmy powstałe z przekształcenia i nie będące przedsiębiorcami), natomiast codziennie w Polsce powstaje ok. 1000 nowych firm. Warto skorzystać z ułatwienia jakim jest zakup gotowej spółki,


Więcej powiązanych artykułów

Miniaturka PRZYMUSOWE UMORZENIE UDZIAŁÓW W SPÓŁCE Z O.O.

19 sierpnia, 2022

PRZYMUSOWE UMORZENIE UDZIAŁÓW W SPÓŁCE Z O.O.

Przesłanki umorzenia przymusowego udziałów w sp. z o.o. Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o. stanowi, obok umorzenia dobrowolnego oraz umorzenia automatycznego, jeden ze sposobów umorzenia...

czytaj więcej
Miniaturka Czym jest jednoosobowa spółka z o.o.?

29 marca, 2024

Czym jest jednoosobowa spółka z o.o.?

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, często określana jako spółka z o.o., to forma biznesu, która zyskuje coraz większą popularność wśród przedsiębiorców. Pozwala ona na prowadzenie działalności...

czytaj więcej
Miniaturka UDZIAŁY UPRZYWILEJOWANE W SPÓŁCE Z O.O.

1 kwietnia, 2022

UDZIAŁY UPRZYWILEJOWANE W SPÓŁCE Z O.O.

Odstępstwo od zasady równości wspólników Jedna z podstawowych zasad, którymi rządzi się spółka z o.o. mówi, że – o ile ustawa lub umowa spółki nie stanowi...

czytaj więcej
Więcej artykułów

Masz pytania? Napisz do nas

Formularz kontaktowy obrazek

Formularz kontaktowy

  Opinie

  Jarosław Olejnik
  Jarosław Olejnik
  09:35 23 May 23
  Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i... formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.czytaj więcej
  Michal Skrzypek
  Michal Skrzypek
  09:46 19 May 23
  Miła, szybka i profesjonalna obsługa. Polecam.
  Radosław M
  Radosław M
  12:54 18 May 23
  Zdecydowanie polecam! Miło się współpracuje z profesjonalistami.
  Tomasz Łęgowik
  Tomasz Łęgowik
  17:26 02 Mar 23
  Dasha Investment, z wielką przyjemnością udziela rekomendacji Firmie Kancelaria Gospodarcza Effekti za profesjonalne... przygotowanie procesu sprzedania dla mnie gotowej spółki. Przygotowanie wszystkich prawnych dokumentów, czas w jakim usługa została przeprowadzona i zrealizowana Aktem Notarialnym , nie podlega dyskusji. Pełen profesjonalizm i zaangażowanie wymaga pełnego rozgłosu w mediach społecznościowych oraz branżowych. Firma Kancelaria Gospodarcza Effekti posiada w dyspozycji Radców Prawnych, Biuro Księgowe oraz Kancelarię Notarialną.Dasha Investment posiada również biuro wirtualne, które bez jakichkolwiek zastrzeżeń, obsługiwane jest przez BIURO 29.Wszelkie niezbędne czynności na etapie biura wirtualnego spełniają moje oczekiwania i jestem usatysfakcjonowany.Niniejszym polecam współpracę z Firmą Kancelaria Gospodarcza Effekti oraz BIURO 29.czytaj więcej
  Zobacz wszystkie opinie
  js_loader

  Referencje

  • Jarosław Olejnik

   Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.

   zobacz całość
  • Jarosław Wachowiak

   Poznański oddział biura obsługuje nasze dwie firmy. Jesteśmy zadowoleni z profesjonalnego podejścia do klienta. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro, zlokalizowane pod dobrym adresem w samym centrum miasta. Korzystam z usług biura już prawie rok. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro

   zobacz całość

  Inne Usługi Naszej Grupy

  Księgowość

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Księgowość dla spółki 50% rabatu przez pierwsze 3 miesiące umowy

  oszczędzasz min. 825 zł netto

  Wirtualne biuro

  • Adres do rejestracji i korespondencji
  • Odbiór listów i paczek
  • Powiadomienia o odbiorze (e-mail)
  • Skanowanie listów bez limitów
  • Bezpłatny numer telefonu
  • Bezpłatny dostęp (10h) do 11 sal konferencyjnych w 2 krajach
  • Panel klienta 24/7
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Wirtualne Biuro 100 zł netto adres dla firmy na 6 miesięcy

  oszczędzasz 440 zł netto

  Firma w Czechach

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź