SPOSOBY PODEJMOWANIA UCHWAŁ NA ZGROMADZENIU WSPÓLNIKÓW SP. Z O.O.
Przez sposób głosowania należy rozumieć tryb, w którym oddawane były głosy. Wyróżnia się jawne oraz tajne głosowania, przy czym zgodnie z regulacją kodeksową zasadą wyjściową jest głosowanie jawne.
Jawność
Jawność głosowania polega na tym, że każdy ze wspólników oddaje głos w sposób, który pozwala na zidentyfikowanie przez pozostałych uczestników zgromadzenia, czy głos oddany przez wspólnika był głosem za, przeciw, czy wstrzymującym się od głosu. Jeżeli wspólników jest niewielu wówczas dla przeprowadzenia jawnego głosowania wystarczy jakiekolwiek zakomunikowanie swojego głosu, np. poprzez podniesienie ręki. Ze względów logistycznych sytuacja robi się bardziej skomplikowana w przypadku spółek o rozdrobnionej strukturze kapitału zakładowego. Wówczas tradycyjnym rozwiązaniem jest głosowanie na uprzednio przygotowanych kartkach, na których zapisuje się dane wspólnika oddającego głos (imię nazwisko, firma, liczba udziałów). Coraz częściej w praktyce spółek spotyka się rozwiązania teleinformatyczne, które umożliwiają przeprowadzenie głosowania z udziałem bardzo licznej grupy wspólników i niemal natychmiast potrafią w czytelny graficznie sposób przedstawić jego wyniki.
Tajność
Tajne głosowanie stanowi wyjątek od zasady jawnego głosowania. Głosowanie tajne zarządza się (1) przy wyborach oraz (2) nad wnioskami o odwołanie członków organów spółki lub likwidatorów, (3) nad wnioskami o pociągnięcie ich do odpowiedzialności, jak również (4) w sprawach osobowych. Poza tym należy zarządzić tajne głosowanie (5) na żądanie choćby jednego ze wspólników obecnych lub reprezentowanych na zgromadzeniu wspólników.
Spośród wymienionych powyżej spraw najmniej jasna jest kategoria spraw osobowych. Przez sprawy tego rodzaju należy rozumieć wszystkie te sytuacje, w których przedmiot uchwały odnosi się do członków organów spółki, likwidatorów czy wspólników. Dla przykładu będą to takie kwestie jak wybór przewodniczącego lub protokolanta zgromadzenia wspólników, ustalenie wysokości wynagrodzenia członka zarządu, ustanowienie pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu. O osobowym charakterze sprawy decyduje więc związek funkcjonalnych pomiędzy przedmiotem uchwały a interesami osób mających wpływ na działanie tej spółki lub funkcjonowanie spółki i jej organów. Zgodnie z jednym z wyroków Sądu Najwyższego „tajność głosowania gwarantować ma możliwość swobodnego wyrażenia poglądu w poddanej pod głosowanie sprawie, bez narażania się na ewentualne szykany ze strony osób zainteresowanych wynikiem głosowania”.
Głosowanie w trybie tajnym ma na celu rozstrzygnięcie sprawy w sposób co najmniej utrudniający ustalenie, który ze wspólników oddał głos za, przeciw, a który wstrzymał się od głosu. Jeżeli zarząd spółki nie zapewnia zgromadzeniu urządzeń teleinformatycznych, które pozwalają na głosowanie tajne, wówczas należy skorzystać z tradycyjnych rozwiązań, które służą zachowaniu tajności głosowania. W tym celu należy zapewnić całe zaplecze w postaci kart do głosowania, kopert oraz urny do głosowania. Dodatkowo należy pamiętać, aby karta do głosowania nie pozwalała na zidentyfikowanie oddającego głos. Mając to na uwadze należy poświęcić nieco uwagi przygotowaniu kart do głosowania. Liczba głosów, które będą oddawane z jednej karty, powinna być jednakowa na wszystkich kartach. Liczba takich jednakowych kart będzie wydawana wspólnikom w liczbie uzależnionej od posiadanych przez nich udziałów. Przykładowo może być tak, że 10 wspólników uprawnionych do oddania 450 głosów każdy otrzyma po 9 kart do głosowania uprawniających do oddania 50 głosów każda, natomiast jedyny wspólnik uprawniony do oddania 2000 otrzyma takich kart 40. Nie byłoby możliwe jednak wydanie temu „największemu” wspólnikowi, np. 4 kart po 500 głosów, ponieważ pozwalałoby to na ustalenie, kto taki głos oddał.
Umowne modyfikacje sposobu głosowania
Umowa spółki z o.o. nie może wyłączać spod rygoru głosowania tajnego spraw, których tajności głosowania wymaga ustawa (wymienione powyżej). Umowa może jednak przewidywać, że także inne niż wymagane ustawą sprawy będą objęte wymogiem zachowania trybu głosowania tajnego.
Szczególne sytuacje
Głosowanie tajne jest z oczywistych względów wyłączone w przypadku spółki jednoosobowej. Przyjęcie konieczności głosowania tajnego byłoby w sytuacji takiej spółki absurdalne. Nieco inaczej sprawa ma się jednak w przypadku zgromadzenia wspólników spółki wieloosobowej, w którym udział bierze tylko jeden z wielu wspólników takiej spółki. Choć żaden przepis nie przewiduje możliwości wyłączenia tajności głosowania w przypadku takiej konfiguracji na zgromadzeniu, to wydaje się, że niezachowanie w takiej sytuacji wymogu tajności nie będzie stanowić naruszenia prawa a uchwała będzie ważnie podjęta.
Więcej powiązanych artykułów
8 marca, 2024
Dlaczego warto zareklamować swoją spółkę?
Rozwój każdej działalności, w tym również spółki, zależy w dużej mierze od tego, jak dobrze jest ona rozpoznawalna na rynku. Bez odpowiedniej promocji nawet najlepszy produkt...
czytaj więcej19 sierpnia, 2022
PRZYMUSOWE UMORZENIE UDZIAŁÓW W SPÓŁCE Z O.O.
Przesłanki umorzenia przymusowego udziałów w sp. z o.o. Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o. stanowi, obok umorzenia dobrowolnego oraz umorzenia automatycznego, jeden ze sposobów umorzenia...
czytaj więcej7 września, 2022
JAK MOŻNA POKRYĆ STRATĘ W SPÓŁCE Z O.O.?
Kwestia pokrycia straty w sp. z o.o. tradycyjnie wiąże się z corocznym zwyczajnym zgromadzeniem wspólników, na którym podjęta powinna zostać uchwała o podziale zysku albo o...
czytaj więcej