NOWI WSPÓLNICY W SPÓŁCE KOMANDYTOWEJ

Obrazek wpisu

Do spółki komandytowej mogą przystąpić nowi komplementariusze oraz komandytariusze. Ich wejście do spółki może odbyć się na dwa sposoby:

 • przejęcie ogółu praw i obowiązków dotychczasowego wspólnika
 • przystąpienie do spółki nowego wspólnika, obok dotychczasowych

PRZEJĘCIE OGÓŁU PRAW I OBOWIĄZKÓW WSPÓLNIKA

Nowy wspólnik wstępuje w ten sposób w prawa i obowiązki wspólnika, którego zastępuje, tak więc przejmuje prawa i obowiązki właściwe dla komplementariusza lub komandytariusza.

Tak jak w przypadku wszystkich innych spółek osobowych (za wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej) podstawowym warunkiem skutecznego zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika jest dopuszczenie takiej możliwości w umowie spółki.

Kolejnym warunkiem jest uprzednia pisemna zgoda wszystkich pozostałych wspólników, przy czym umowa spółki może modyfikować ten warunek lub nawet całkowicie zwalniać z konieczności uzyskania zgody pozostałych wspólników.

Za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce komandytowej i zobowiązania tej spółki komandytowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki (art. 10 k.s.h.).

Do przeniesienia praw i obowiązków nie jest wymagana żadna forma szczególna. Dobrze jest jednak, aby podpisy składane pod umową przeniesienia były poświadczone notarialnie.

PRZYSTĄPIENIE DO SPÓŁKI NOWEGO WSPÓLNIKA

W tym przypadku przystąpienie nowego wspólnika do spółki komandytowej wiąże się z rozszerzeniem składu wspólników. Dla skutecznego przeprowadzenia tej czynności wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego.

Osoba przystępująca do spółki w charakterze komplementariusza odpowiada także za zobowiązania spółki powstałe przed dniem przystąpienia.

Osoba przystępująca do spółki w charakterze komandytariusza odpowiada także za zobowiązania spółki istniejące w chwili wpisania go do rejestru (art. 114 k.s.h.), oczywiście z ograniczeniem odpowiedzialności do wysokości sumy komandytowej i z uwzględnieniem wysokości wniesionego wkładu.

ZMIANA NAZWY SPÓŁKI

Należy pamiętać o tym, że przy przystąpieniu do spółki komandytowej nowego wspólnika w charakterze komplementariusza (czy to w drodze przejęcia praw i obowiązków dotychczasowego wspólnika, czy to w poprzez poszerzenie grona wspólników) konieczna będzie zmiana nazwy spółki, co wymaga formy aktu notarialnego. Wiąże się to z tym, że w nazwie spółki komandytowej muszą się znaleźć nazwy wspólników będących komplementariuszami.

Szczegółowe wymagania dotyczące nazwy spółki komandytowej.

 


Więcej powiązanych artykułów

Miniaturka SPOSÓB REPREZENTACJI SPÓŁKI KOMANDYTOWEJ

5 lutego, 2019

SPOSÓB REPREZENTACJI SPÓŁKI KOMANDYTOWEJ

OGÓLNA ZASADA REPREZENTACJI W SPÓŁCE KOMANDYTOWEJ Spółka komandytowa jest reprezentowana przez wspólników komplementariuszy. Umowa spółki może wykluczyć prawo poszczególnych komplementariuszy do reprezentowania spółki (nie może jednak...

czytaj więcej
Miniaturka NAZWA SPÓŁKI KOMANDYTOWEJ

20 grudnia, 2018

NAZWA SPÓŁKI KOMANDYTOWEJ

Reguły tworzenia nazwy (firmy) spółki komandytowej zawarte są w art. 104 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z jego zapisami nazwa spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko (lub nazwę...

czytaj więcej
Miniaturka Elastyczność umowy w spółce komandytowej

10 listopada, 2022

Elastyczność umowy w spółce komandytowej

Sp.k. – czy dalej warto? Zmiany przepisów podatkowych, które spowodowały, że sp.k. uzyskała status podatnika CIT i przestała być transparentna podatkowo. Przez co rozumiemy, że jest...

czytaj więcej
Więcej artykułów

Masz pytania? Napisz do nas

Formularz kontaktowy obrazek

Formularz kontaktowy

  Opinie

  Jarosław Olejnik
  Jarosław Olejnik
  09:35 23 May 23
  Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i... formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.czytaj więcej
  Michal Skrzypek
  Michal Skrzypek
  09:46 19 May 23
  Miła, szybka i profesjonalna obsługa. Polecam.
  Radosław M
  Radosław M
  12:54 18 May 23
  Zdecydowanie polecam! Miło się współpracuje z profesjonalistami.
  Tomasz Łęgowik
  Tomasz Łęgowik
  17:26 02 Mar 23
  Dasha Investment, z wielką przyjemnością udziela rekomendacji Firmie Kancelaria Gospodarcza Effekti za profesjonalne... przygotowanie procesu sprzedania dla mnie gotowej spółki. Przygotowanie wszystkich prawnych dokumentów, czas w jakim usługa została przeprowadzona i zrealizowana Aktem Notarialnym , nie podlega dyskusji. Pełen profesjonalizm i zaangażowanie wymaga pełnego rozgłosu w mediach społecznościowych oraz branżowych. Firma Kancelaria Gospodarcza Effekti posiada w dyspozycji Radców Prawnych, Biuro Księgowe oraz Kancelarię Notarialną.Dasha Investment posiada również biuro wirtualne, które bez jakichkolwiek zastrzeżeń, obsługiwane jest przez BIURO 29.Wszelkie niezbędne czynności na etapie biura wirtualnego spełniają moje oczekiwania i jestem usatysfakcjonowany.Niniejszym polecam współpracę z Firmą Kancelaria Gospodarcza Effekti oraz BIURO 29.czytaj więcej
  Zobacz wszystkie opinie
  js_loader

  Referencje

  • Jarosław Wachowiak

   Poznański oddział biura obsługuje nasze dwie firmy. Jesteśmy zadowoleni z profesjonalnego podejścia do klienta. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro, zlokalizowane pod dobrym adresem w samym centrum miasta. Korzystam z usług biura już prawie rok. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro

   zobacz całość
  • Jarosław Olejnik

   Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.

   zobacz całość

  Inne Usługi Naszej Grupy

  Księgowość

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Księgowość dla spółki 50% rabatu przez pierwsze 3 miesiące umowy

  oszczędzasz min. 825 zł netto

  Wirtualne biuro

  • Adres do rejestracji i korespondencji
  • Odbiór listów i paczek
  • Powiadomienia o odbiorze (e-mail)
  • Skanowanie listów bez limitów
  • Bezpłatny numer telefonu
  • Bezpłatny dostęp (10h) do 11 sal konferencyjnych w 2 krajach
  • Panel klienta 24/7
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Wirtualne Biuro 100 zł netto adres dla firmy na 6 miesięcy

  oszczędzasz 440 zł netto

  Firma w Czechach

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź