NOWI WSPÓLNICY W SPÓŁCE KOMANDYTOWEJ
Do spółki komandytowej mogą przystąpić nowi komplementariusze oraz komandytariusze. Ich wejście do spółki może odbyć się na dwa sposoby:
- przejęcie ogółu praw i obowiązków dotychczasowego wspólnika
- przystąpienie do spółki nowego wspólnika, obok dotychczasowych
PRZEJĘCIE OGÓŁU PRAW I OBOWIĄZKÓW WSPÓLNIKA
Nowy wspólnik wstępuje w ten sposób w prawa i obowiązki wspólnika, którego zastępuje, tak więc przejmuje prawa i obowiązki właściwe dla komplementariusza lub komandytariusza.
Tak jak w przypadku wszystkich innych spółek osobowych (za wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej) podstawowym warunkiem skutecznego zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika jest dopuszczenie takiej możliwości w umowie spółki.
Kolejnym warunkiem jest uprzednia pisemna zgoda wszystkich pozostałych wspólników, przy czym umowa spółki może modyfikować ten warunek lub nawet całkowicie zwalniać z konieczności uzyskania zgody pozostałych wspólników.
Za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce komandytowej i zobowiązania tej spółki komandytowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki (art. 10 k.s.h.).
Do przeniesienia praw i obowiązków nie jest wymagana żadna forma szczególna. Dobrze jest jednak, aby podpisy składane pod umową przeniesienia były poświadczone notarialnie.
PRZYSTĄPIENIE DO SPÓŁKI NOWEGO WSPÓLNIKA
W tym przypadku przystąpienie nowego wspólnika do spółki komandytowej wiąże się z rozszerzeniem składu wspólników. Dla skutecznego przeprowadzenia tej czynności wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego.
Osoba przystępująca do spółki w charakterze komplementariusza odpowiada także za zobowiązania spółki powstałe przed dniem przystąpienia.
Osoba przystępująca do spółki w charakterze komandytariusza odpowiada także za zobowiązania spółki istniejące w chwili wpisania go do rejestru (art. 114 k.s.h.), oczywiście z ograniczeniem odpowiedzialności do wysokości sumy komandytowej i z uwzględnieniem wysokości wniesionego wkładu.
ZMIANA NAZWY SPÓŁKI
Należy pamiętać o tym, że przy przystąpieniu do spółki komandytowej nowego wspólnika w charakterze komplementariusza (czy to w drodze przejęcia praw i obowiązków dotychczasowego wspólnika, czy to w poprzez poszerzenie grona wspólników) konieczna będzie zmiana nazwy spółki, co wymaga formy aktu notarialnego. Wiąże się to z tym, że w nazwie spółki komandytowej muszą się znaleźć nazwy wspólników będących komplementariuszami.
Szczegółowe wymagania dotyczące nazwy spółki komandytowej.
Więcej powiązanych artykułów
10 listopada, 2022
Elastyczność umowy w spółce komandytowej
Sp.k. – czy dalej warto? Zmiany przepisów podatkowych, które spowodowały, że sp.k. uzyskała status podatnika CIT i przestała być transparentna podatkowo. Przez co rozumiemy, że jest...
czytaj więcej22 września, 2023
Likwidacja spółki komandytowej – jak przebiega?
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na likwidacje spółki komandytowej i wykreślenie jej z Krajowego Rejestru Sądowego, muszą spełnić wiele kwestii formalnych, aby prawidłowo zlikwidować podmiot. Zwykle podejmują...
czytaj więcej5 marca, 2019
ROZSZERZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI KOMANDYTARIUSZA
Zasada ogólna stanowi, że komandytariusz jako wspólnik spółki komandytowej odpwiada tylko do wysokości sumy komandytowej, która została dla niego określona w umowie spółki. Dodatkowo jeżeli wniósł...
czytaj więcej