UDZIAŁY UPRZYWILEJOWANE W SP. Z O.O.
UPRZYWILEJOWANIE UDZIAŁÓW – ZASADY OGÓLNE
Domyślna, ogólna zasada stanowi, że wszyscy wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają w niej równe prawa i obowiązki. W umowie spółki można jednak zawrzeć zapisy dotyczące uprzywilejowania wybranych udziałów.
Uprzywilejowanie udziału może dotyczyć m.in.
(1) prawa głosu na Zgromadzeniu Wspólników
(2) prawa do dywidendy
(3) sposobu uczestnictwa przy podziale majątku spółki w wypadku jej likwidacji
Są to trzy najbardziej popularne formy uprzywilejowania udziałów, warto jednak mieć na uwadze, że katalog form uprzywilejowania określony w kodeksie spółek handlowych nie jest zamknięty.
UPRZYWILEJOWANIE W ZAKRESIE PRAWA GŁOSU
Uprzywilejowanie co do prawa głosu oznacza, że wspólnikowi posiadającemu ten udział może przysługiwać z niego więcej głosów. Maksymalna liczba głosów przypadających na jednej udział uprzywilejowany wynosi 3.
Tego typu uprzywilejowanie może dotyczyć jedynie udziałów o równej wartości nominalnej.
UPRZYWILEJOWANIE W ZAKRESIE PRAWA DO DYWIDENDY
Uprzywilejowanie udziału w zakresie prawa do dywidendy oznacza, że na dany udział może być przyznana wyższa dywidenda niż wynikałoby z jej proporcjonalnego podziału. Górny limit dywidendy jaka może być przyznana na udział uprzywilejowany wynosi 150% przyznanej udziałom nie korzystającym z uprzywilejowania.
Udziały uprzywilejowane co do prawa do dywidendy nie korzystają jednak z pierwszeństwa zaspokojenia przed pozostałymi udziałami (chyba, że umowa spółki stanowi inaczej).
Więcej powiązanych artykułów
10 marca, 2022
W JAKI SPOSÓB WSPÓLNIK SPÓŁKI Z O.O. MOŻE STRACIĆ SWÓJ STATUS?
Jest kilka sposobów, na które wspólnik spółki z o.o. może utracić status udziałowca spółki. Rzecz jasna dla porządku należy wskazać na tak oczywiste zdarzenia jak śmierć...
czytaj więcej10 sierpnia, 2022
OGRANICZENIA W SPRZEDAŻY UDZIAŁÓW W SPÓŁCE Z O.O.
Sprzedaż udziałów, jako forma zbycia (obok np. darowizny, zamiany, czy przeniesienia własności tytułem wynagrodzenia) stanowi jeden ze sposobów rozporządzenia prawem udziałowym przysługującym wspólnikowi w sp. z...
czytaj więcej8 września, 2023
Spółka z o. o. – czym jest i jak ją założyć?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie sp. z o.o.) jest drugą najczęściej wybieraną formą prawną w Polsce zaraz po jednoosobowej działalności gospodarczej. Sp. z o.o. posiada...
czytaj więcej