WYSTĄPIENIE WSPÓLNIKA ZE SPÓŁKI KOMANDYTOWEJ
Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej może nastąpić w drodze:
(a) wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika
(b) wypowiedzenia umowy spółki przez wierzyciela wspólnika
(c) wskutek orzeczenia sądu o wyłączeniu wspólnika
W przypadku, gdy umowa spółki komandytowej zawarta jest na czas nieoznaczony, każdy wspólnik może ją wypowiedzieć na 6 miesięcy przez zakończeniem roku obrotowego tej spółki.
W przypadku gdy umowa spółki komandytowej została zawarta na czas oznaczony co do zasady nie może być ona wypowiedziana. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wspólnicy przewidzieli taką możliwość w umowie spółki.
Wypowiedzenie umowy spółki komandytowej powinno być dokonane w formie pisemnego oświadczenia, które należy przedłożyć pozostałym wspólnikom w spółce lub wspólnikowi uprawnionemu do reprezentowania spółki.
Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej w trybie wypowiedzenia umowy spółki (czy to przez wspólnika, czy to przez jego wierzyciela) powoduje automatyczne rozwiązanie spółki za wyjątkiem dwóch sytuacji:
- umowa spółki stanowi inaczej,
- pozostali wspólnicy postanowią o jej dalszym trwaniu
Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej w następstwie orzeczenia sądu o wyłączeniu wspólnika nie powoduje rozwiązania spółki komandytowej.
W konsekwencji wystąpienia wspólnika ze spółki komandytowej zachodzi konieczność rozliczenia z nim. W tym celu ustala się tzw. udział kapitałowy wspólnika, który dokonał wystąpienia. Obliczenia tej wartości dokonuje się na podstawie osobnego bilansu uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Udział kapitałowy powinien być wypłacony w środkach pieniężnych. Rzeczy, które wspólnik wniósł do spółki tylko do używania, są mu zwracane w naturze.
W przypadku, gdy udział kapitałowy wspólnika jest ujemny jest on zobowiązany wpłacić do spółki przypadającą na niego wartość.
Więcej powiązanych artykułów
5 lutego, 2019
SPOSÓB REPREZENTACJI SPÓŁKI KOMANDYTOWEJ
OGÓLNA ZASADA REPREZENTACJI W SPÓŁCE KOMANDYTOWEJ Spółka komandytowa jest reprezentowana przez wspólników komplementariuszy. Umowa spółki może wykluczyć prawo poszczególnych komplementariuszy do reprezentowania spółki (nie może jednak...
czytaj więcej21 czerwca, 2024
Zalety spółki komandytowej
Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z koniecznością wyboru odpowiedniej formy prawnej, która najlepiej odpowiada specyfice działalności oraz oczekiwaniom przedsiębiorcy. Jedną z coraz bardziej popularnych form prowadzenia...
czytaj więcej20 lutego, 2019
CZYM JEST SUMA KOMANDYTOWA?
Suma komandytowa jest wartością określającą maksymalny zakres odpowiedzialności komandytariusza spółki komandytowej wobec jej wierzycieli. Wartość ta jest ustalana w drodze porozumienia wszystkich wspólników spółki komandytowej na...
czytaj więcej