SPOSÓB REPREZENTACJI SPÓŁKI KOMANDYTOWEJ
OGÓLNA ZASADA REPREZENTACJI W SPÓŁCE KOMANDYTOWEJ
Spółka komandytowa jest reprezentowana przez wspólników komplementariuszy. Umowa spółki może wykluczyć prawo poszczególnych komplementariuszy do reprezentowania spółki (nie może jednak pozbawiać prawa reprezentacji wszystkich komplementariuszy. Również prawomocny wyrok sądowy może wyłączyć prawo reprezentowania spółki przez wybranego komplementariusza.
Co do zasady każdy komplementariusz jest uprawniony do samodzielnej reprezentacji spółki. Umowa spółki może również wprowadzić reprezentację łączną (z innym komplementariuszem lub prokurentem).
PEŁNOMOCNICY I PROKURENCI W SPÓŁCE KOMANDYTOWEJ
Komplementariusze mogą umocować pełnomocników lub prokurentów, którzy będą uprawnienie do reprezentowania spółki komandytowej. Ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki.
KIEDY KOMANDYTARIUSZ MOŻE REPREZENTOWAĆ SPÓŁKĘ KOMANDYTOWĄ
Komandytariusz jest wspólnikiem pasywnym. Nie jest on upoważniony do reprezentowania spółki komandytowej jako wspólnik. Może być on natomiast pełnomocnikiem spółki na podstawie pełnomocnictwa ogólnego, rodzajowego lub do dokonania określonej czynności). Komandytariusz może być również prokurentem spółki.
Działanie przez komandytariusza w imieniu spółki bez posiadania odpowiedniego umocowania (pełnomocnictwo, prokura) może być podstawą do rozszerzenia jego odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Więcej powiązanych artykułów
10 listopada, 2022
Elastyczność umowy w spółce komandytowej
Sp.k. – czy dalej warto? Zmiany przepisów podatkowych, które spowodowały, że sp.k. uzyskała status podatnika CIT i przestała być transparentna podatkowo. Przez co rozumiemy, że jest...
czytaj więcej22 sierpnia, 2024
Jak zmienić formę prawną firmy? Od jednoosobowej działalności do spółki (cz. 1)
Dlaczego warto rozważyć zmianę formy prawnej? Ograniczenie odpowiedzialności: W jednoosobowej działalności gospodarczej właściciel odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem, co oznacza, że w przypadku...
czytaj więcej23 marca, 2023
Brak minimalnego kapitału zakładowego w spółce komandytowej
Sp.k. jako spółka osobowa Wspólnicy sp.k. nie są zobowiązani do wniesienia do spółki minimalnego kapitału zakładowego z tej przyczyny, że taki kapitał w sp.k. w ogóle...
czytaj więcej