PRAWO DO DYWIDENDY W SPÓŁCE Z O.O.

Obrazek wpisu

Wspólnicy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością są uprawnieni do udziału w zyskach osiągniętych w toku jej działalności. Jest to tzw. dywidenda.

WARUNKI WYPŁATY DYWIDENDY PRZEZ SPÓŁKĘ Z O.O.

Aby spółka z o.o. mogła wypłacić dywidendę w pierwszej kolejności musi ona wypracować zysk. Musi on być wykazany w bilansie spółki za poprzedni rok obrotowy.

Dodatkowym warunkiem jest podjęcie przez Zgromadzenie Wspólników uchwały o wypłacie części lub całości tego zysku w postaci dywidendy.

SPOSÓB PODZIAŁU DYWIDENDY MIĘDZY WSPÓLNIKÓW

Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej kwotę przeznaczoną uchwałą Zgromadzenia Wspólników spółki z o.o. do wypłaty wspólnikom w postaci dywidendy dzieli się proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

Możliwe jest uprzywielejowanie części udziałów co do wysokości dywidendy. Za taki udział można wypłacić dywidenę maksymalnie o połowę wyższą niż przysługująca udziałowi nieuprzywilejowanemu.

REGULACJE DOTYCZĄCE USTALANIA WYSOKOŚCI DYWIDENDY

Kwota, którą Zgromadzenie Wspólników decyduje się przeznaczyć na wypłatę dywidendy nie może być wyższa niż wykazany w bilansie zysk za poprzedni rok obrotowy. Może być ona ewentualnie powiększona o niepodzielone zyski z lat ubiegłych lub kwoty przeniesione z kapitału zapasowego lub rezerwowego (które były utworzone z wcześniejszych, niewypłaconych zysków).

Kwotę tą należy pomniejszyć o straty z lat ubiegłych, które nie zostały jeszcze pokryte, udziały własne oraz kwoty które obowiązkowo (na mocy ustawy lub umowy spółki) muszą być przekazane na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

DZIEŃ NABYCIA PRAWA DO DYWIDENDY

Dywidenda jest wypłacana tym wspólnikom, którzy posiadali udziały w dniu podejmowania przez Zgromadzenie Wspólników uchwały o podziale zysku. Np. jeżeli wspólnik posiadał udziały przez cały rok 2018, ale sprzedał je przed podjęciem uchwały o podziale zysku za 2018 r. dywidenda nie będzie mu przysługiwała.

Jest to regulacja wynikająca z kodeksu spółek handlowych (art. 193 par. 1). W umowie spółki można jednak zawrzeć zapis upoważniający Zgromadzenie Wspólników do określenia innego dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do otrzymania dywidendy. Dzień taki można wyznaczyć w ciągu 2 miesięcy od dnia podjęcia uchwały (jest to tzw. dzień dywidendy).

TERMIN WYPŁATY DYWIDENDY

Jeżeli uchwała Zgromadzenia Wspólników o podziale zysku nie określa terminu wypłaty dywidendy to jest ona wypłacana w dniu określanym przez Zarząd.


Więcej powiązanych artykułów

Miniaturka JEDNOOSOBOWA SPÓŁKA Z O.O. – CECHY SZCZEGÓLNE

1 marca, 2022

JEDNOOSOBOWA SPÓŁKA Z O.O. – CECHY SZCZEGÓLNE

Pojęcie Przez jednoosobową spółkę z o.o. należy rozumieć spółkę, której wszystkie udziały należą do jednego wspólnika. Jest to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej, którą przedsiębiorcy wybierają...

czytaj więcej
Miniaturka JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY ROZWIĄZANIA SPÓŁKI Z O.O.?

17 czerwca, 2022

JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY ROZWIĄZANIA SPÓŁKI Z O.O.?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić co oznacza rozwiązanie spółki z o.o. Jest rozwiązanie umowy, która została zawarta przez wspólników w celu zawiązania spółki, mające na celu...

czytaj więcej
Miniaturka JAKIE ELEMENTY POWINNA ZAWIERAĆ UMOWA SPÓŁKI?

14 stycznia, 2022

JAKIE ELEMENTY POWINNA ZAWIERAĆ UMOWA SPÓŁKI?

Podstawowa zasada dotycząca spółek prawa handlowego, w tym sp. z o.o., stanowi, że przez umowę spółki handlowej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli...

czytaj więcej
Więcej artykułów

Masz pytania? Napisz do nas

Formularz kontaktowy obrazek

Formularz kontaktowy

  Otrzymaliśmy łącznie
  Otrzymaliśmy łącznie
  opinii
  ze średnią ocen
  Jarosław Olejnik
  Jarosław Olejnik
  09:35 23 May 23
  Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i... formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.czytaj więcej
  Michal Skrzypek
  Michal Skrzypek
  09:46 19 May 23
  Miła, szybka i profesjonalna obsługa. Polecam.
  Radosław M
  Radosław M
  12:54 18 May 23
  Zdecydowanie polecam! Miło się współpracuje z profesjonalistami.
  Tomasz Łęgowik
  Tomasz Łęgowik
  17:26 02 Mar 23
  Dasha Investment, z wielką przyjemnością udziela rekomendacji Firmie Kancelaria Gospodarcza Effekti za profesjonalne... przygotowanie procesu sprzedania dla mnie gotowej spółki. Przygotowanie wszystkich prawnych dokumentów, czas w jakim usługa została przeprowadzona i zrealizowana Aktem Notarialnym , nie podlega dyskusji. Pełen profesjonalizm i zaangażowanie wymaga pełnego rozgłosu w mediach społecznościowych oraz branżowych. Firma Kancelaria Gospodarcza Effekti posiada w dyspozycji Radców Prawnych, Biuro Księgowe oraz Kancelarię Notarialną.Dasha Investment posiada również biuro wirtualne, które bez jakichkolwiek zastrzeżeń, obsługiwane jest przez BIURO 29.Wszelkie niezbędne czynności na etapie biura wirtualnego spełniają moje oczekiwania i jestem usatysfakcjonowany.Niniejszym polecam współpracę z Firmą Kancelaria Gospodarcza Effekti oraz BIURO 29.czytaj więcej
  Zobacz wszystkie opinie
  js_loader

  Referencje

  • Jarosław Olejnik

   Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.

   zobacz całość
  • Jarosław Wachowiak

   Poznański oddział biura obsługuje nasze dwie firmy. Jesteśmy zadowoleni z profesjonalnego podejścia do klienta. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro, zlokalizowane pod dobrym adresem w samym centrum miasta. Korzystam z usług biura już prawie rok. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro

   zobacz całość

  Inne Usługi Naszej Grupy

  Księgowość

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Księgowość dla spółki 50% rabatu przez pierwsze 3 miesiące umowy

  oszczędzasz min. 825 zł netto

  Wirtualne biuro

  • Adres do rejestracji i korespondencji
  • Odbiór listów i paczek
  • Powiadomienia o odbiorze (e-mail)
  • Skanowanie listów bez limitów
  • Bezpłatny numer telefonu
  • Bezpłatny dostęp (10h) do 11 sal konferencyjnych w 2 krajach
  • Panel klienta 24/7
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Wirtualne Biuro 100 zł netto adres dla firmy na 6 miesięcy

  oszczędzasz 440 zł netto

  Firma w Czechach

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź