PRAWO DO DYWIDENDY W SPÓŁCE Z O.O.
Wspólnicy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością są uprawnieni do udziału w zyskach osiągniętych w toku jej działalności. Jest to tzw. dywidenda.
WARUNKI WYPŁATY DYWIDENDY PRZEZ SPÓŁKĘ Z O.O.
Aby spółka z o.o. mogła wypłacić dywidendę w pierwszej kolejności musi ona wypracować zysk. Musi on być wykazany w bilansie spółki za poprzedni rok obrotowy.
Dodatkowym warunkiem jest podjęcie przez Zgromadzenie Wspólników uchwały o wypłacie części lub całości tego zysku w postaci dywidendy.
SPOSÓB PODZIAŁU DYWIDENDY MIĘDZY WSPÓLNIKÓW
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej kwotę przeznaczoną uchwałą Zgromadzenia Wspólników spółki z o.o. do wypłaty wspólnikom w postaci dywidendy dzieli się proporcjonalnie do posiadanych udziałów.
Możliwe jest uprzywielejowanie części udziałów co do wysokości dywidendy. Za taki udział można wypłacić dywidenę maksymalnie o połowę wyższą niż przysługująca udziałowi nieuprzywilejowanemu.
REGULACJE DOTYCZĄCE USTALANIA WYSOKOŚCI DYWIDENDY
Kwota, którą Zgromadzenie Wspólników decyduje się przeznaczyć na wypłatę dywidendy nie może być wyższa niż wykazany w bilansie zysk za poprzedni rok obrotowy. Może być ona ewentualnie powiększona o niepodzielone zyski z lat ubiegłych lub kwoty przeniesione z kapitału zapasowego lub rezerwowego (które były utworzone z wcześniejszych, niewypłaconych zysków).
Kwotę tą należy pomniejszyć o straty z lat ubiegłych, które nie zostały jeszcze pokryte, udziały własne oraz kwoty które obowiązkowo (na mocy ustawy lub umowy spółki) muszą być przekazane na kapitały zapasowy lub rezerwowe.
DZIEŃ NABYCIA PRAWA DO DYWIDENDY
Dywidenda jest wypłacana tym wspólnikom, którzy posiadali udziały w dniu podejmowania przez Zgromadzenie Wspólników uchwały o podziale zysku. Np. jeżeli wspólnik posiadał udziały przez cały rok 2018, ale sprzedał je przed podjęciem uchwały o podziale zysku za 2018 r. dywidenda nie będzie mu przysługiwała.
Jest to regulacja wynikająca z kodeksu spółek handlowych (art. 193 par. 1). W umowie spółki można jednak zawrzeć zapis upoważniający Zgromadzenie Wspólników do określenia innego dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do otrzymania dywidendy. Dzień taki można wyznaczyć w ciągu 2 miesięcy od dnia podjęcia uchwały (jest to tzw. dzień dywidendy).
TERMIN WYPŁATY DYWIDENDY
Jeżeli uchwała Zgromadzenia Wspólników o podziale zysku nie określa terminu wypłaty dywidendy to jest ona wypłacana w dniu określanym przez Zarząd.
Więcej powiązanych artykułów
1 lipca, 2022
LIKWIDATOR W SPÓŁCE Z O.O.
Z chwilą otwarcia likwidacji spółki z o.o., tj. w szczególności z dniem podjęcia uchwały o otwarciu likwidacji, wygasają mandaty wszystkich członków zarządu a obowiązek i zarazem...
czytaj więcej22 marca, 2022
CZY MOŻNA OGRANICZYĆ PRAWO SPADKOBIERCÓW DO WSTĄPIENIA W PRAWA WSPÓLNIKA?
Udziały w spółce z o.o. podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych, tj. na zasadach dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, o ile wspólnik sporządził testament. Wspólnicy mogą jednak ograniczyć,...
czytaj więcej6 listopada, 2023
Gotowe spółki: Kluczowe kroki przy tworzeniu biznesplanu
Rozpoczynając działalność gospodarczą, wiele osób staje przed wyborem: założyć nową firmę od podstaw czy zakupić istniejącą spółkę. Kupno gotowej spółki na samym początku może skrócić czas...
czytaj więcej