PODZIAŁ ZYSKÓW I POKRYWANIE STRAT W SPÓŁCE KOMANDYTOWEJ

Wspólnicy spółki komandytowej mają zupełną dowolność w ustalaniu sposobu podziału zysku wypracowanego przez spółkę. Musi on być zawarty w umowie spółki. Procent zysków przypadających na poszczególnych wspólników może być ustalony bez żadnego powiązania z wysokością wniesionych wkładów. Należy jeszcze mieć na uwadze, że nie jest możliwe całkowite wykluczenie wspólnika z udziału w zyskach.
Przykład: W spółce Amadeus Investment spółka z ograniczoną spółka komandytowa wspólnikami są Amadeus sp. z o.o. (komplementariusz) oraz Elżbieta Nowak (komandytariusz). Obaj wspólnicy wnieśli do spółki równe wkłady pieniężne – po 50 000 zł. W umowie spółki zawarto jednak zapis, zgodnie z którym 90% osiągniętych przez spółkę zysków przypada komandytariuszowi (Elżbieta Nowak), a jedynie 10% komplementariuszowi (Amadeus Investment sp. z o.o.).
Również sposób udziału w stratach spółki komandytowej może być określony bez żadnego związku z wartością wkładów wniesionych przez poszczególnych wspólników . Co więcej sposób udziału w stratach może być zupełnie innych niż przewidziany przez umowę spółki sposób udziału w jej zyskach. W przypadku strat możliwe jest całkowite wyłączenie wspólnika z ich pokrywania.
Przykład: W przytoczonej wyżej spółce Amadeus Investment spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa zgodnie z zapisami umowy spółki w stratach uczestniczy jedynie komplementariusz (Amadeus Investment sp. z o.o.). Komandytariusz jest z nich wyłączony.
Jeżeli kwestie udziału w zyskach i stratach spółki komandytowej nie zostaną przez wspólników uregulowane w jumowie spółki stosuje się zasady ogólne: komplementariusz uczestniczą w zyskach spółki proporcjonalnie bez względu względu na wartość wniesionego wkładu, natomiast komandytariusze uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do wysokości wkładów rzeczywiście wniesionych do spółki (art. 123 k.s.h).
Więcej powiązanych artykułów

19 marca, 2019
NOWI WSPÓLNICY W SPÓŁCE KOMANDYTOWEJ
Do spółki komandytowej mogą przystąpić nowi komplementariusze oraz komandytariusze. Ich wejście do spółki może odbyć się na dwa sposoby: przejęcie ogółu praw i obowiązków dotychczasowego wspólnika...
czytaj więcej
5 lutego, 2024
Komandytariusz a Komplementariusz: Główne różnice funkcji
Wspólna działalność gospodarcza często wymaga klarownego podziału obowiązków i odpowiedzialności pomiędzy partnerów. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej (sp.k.), rola komandytariusza i komplementariusza odgrywa...
czytaj więcej
21 czerwca, 2024
Zalety spółki komandytowej
Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z koniecznością wyboru odpowiedniej formy prawnej, która najlepiej odpowiada specyfice działalności oraz oczekiwaniom przedsiębiorcy. Jedną z coraz bardziej popularnych form prowadzenia...
czytaj więcej