OBNIŻENIE KAPITAŁU ZAKŁADOWEGO W SPÓŁCE Z O.O.
Kapitał zakładowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w spółce z o.o. można nie tylko podwyższyć (co jest znacznie częściej stosowaną praktyką), ale również obniżyć. W jakim celu przeprowadza się tego typu operację? Powody mogą być bardzo różne, ale najczęściej decyzja o obniżeniu kapitału zakładowego podejmowana jest przez wspólników w następujących sytuacjach, gdy:
- wspólnicy uznają, że kapitał zakładowy jest zbyt wysoki w stosunku do aktualnych potrzeb i celów spółki,
- wspólnicy decydują się na przesunięcie środków z kapitału zakładowego na kapitał zapasowy lub rezerwowy,
- zachodzi konieczność wypłacenia wybranemu wspólnikowi kwot stanowiących równowartość jego udziałów w kapitale zakładowym,
- wspólnicy chcą wypłacić dywidendę, gdy spółka poniosła straty.
Obniżenie kapitału zakładowego można przeprowadzić na 3 sposoby, tj.
- umorzenie udziałów,
- zmniejszenie wartości udziałów,
- umorzenie udziałów z jednoczesnym zmniejszeniem ich wartości.
W żadnym przypadku wartość kapitału zakładowego nie może spaść poniżej minimalnego poziomu kapitału zakładowego wymaganego dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (5000 zł), jak również wartość nominalna jednego udziału nie może być zmniejszona poniżej poziomu 50 zł.
W spółce o udziałach równych (w praktyce jest to większość przypadków) zmniejszenie wartości udziałów musi dotyczyć wszystkich udziałów (wszystkie udziały w takiej spółce muszą mieć taką samą wartość nominalną). W spółce o udziałach nierównych zmniejszenie wartości udziałów może dotyczyć tylko jednego bądź niektórych udziałów.
Jeżeli chodzi o formalności związane z obniżeniem kapitału zakładowego to decyzja taka może być podjęta w drodze:
(1) Uchwały zgromadzenia wspólników (art. 263 k.s.h)
Uchwała taka jest wymagana, gdy umowa spółki nie przewidziała zdarzeń, których ziszczenie się powoduje umorzenie udziału.
Uchwała ta powinna określać wysokość kwoty o jaką kapitał zakładowy ma zostać obniżony oraz sposób obniżenia (umorzenie udziałów, obniżenie wartości nominalne udziałów, umorzenie części udziałów w połączeniu z obniżeniem wartości nominalnej pozostałych udziałów). Przyjęcie uchwały wymaga większości 2/3 głosów. Ponieważ obniżenie kapitału zakładowego jest zmianą umowy spółki uchwała ta wymaga formy aktu notarialnego.
(2) Uchwały zarządu (art. 199 par. 4 i 5 k.s.h)
Tryb ten ma zastosowanie w sytuacjach gdy obniżenie kapitału zakładowego jest wynikiem ziszczenia się określonego w umowie spółki zdarzenia powodującego przymusowe umorzenie udziału. W takiej sytuacji wystarczająca jest uchwała zarządu. Wymaga ona bezwzględnej większości głosów (art. 208 par. 5 k.s.h.) Dodatkowo wszyscy członkowie zarządu muszą złożyć oświadczenie o spełnieniu wszystkich warunków obniżenia kapitału zakładowego przewidziany w umowie spółki (art. 265 par. 4 ksh).
O uchwalonym obniżeniu kapitału zakładowego zarząd niezwłocznie ogłasza, wzywając wierzycieli spółki do wniesienia ewentualnego sprzeciwu w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia ogłoszenia, jeżeli nie zgadzają się na obniżenie. Wierzyciele, którzy w tym terminie zgłosili sprzeciw, powinni być przez spółkę zaspokojeni lub zabezpieczeni. Wierzycieli, którzy sprzeciwu nie zgłosili, uważa się za zgadzających się na obniżenie kapitału zakładowego (art. 264 k.s.h).
Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego musi być zgłoszona do rejestru w ciągu 6 miesięcy od jej podjęcia. Obowiązek dokonania zgłoszenia do rejestru ciąży na zarządzie.
Więcej powiązanych artykułów
30 marca, 2022
CZY MOŻNA OGRANICZAĆ WSPÓŁMAŁŻONKOWI PRAWO WSTĄPIENIA DO SPÓŁKI?
Wspólnicy sp. z o.o., podobnie jak w odniesieniu do spadkobierców udziałowców, mogą ograniczyć a nawet całkowicie wyłączyć możliwość wstąpienia do spółki małżonków wspólników, gdy udział lub...
czytaj więcej9 lutego, 2022
W JAKI SPOSÓB POWSTAJE TZW. AGIO?
Czym jest agio? Jedna z zasad prawa spółek głosi, że udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej natomiast mogą być obejmowane po cenie wyższej...
czytaj więcej1 lipca, 2022
LIKWIDATOR W SPÓŁCE Z O.O.
Z chwilą otwarcia likwidacji spółki z o.o., tj. w szczególności z dniem podjęcia uchwały o otwarciu likwidacji, wygasają mandaty wszystkich członków zarządu a obowiązek i zarazem...
czytaj więcej