SPÓŁKA Z O.O. W ORGANIZACJI
Pierwszym etapem w procesie tworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jej zawiązanie. Następuje ono z chwilą zawarcia umowy spółki lub podpisania aktu założycielskiego w przypadku spółki jednoosobowej.
W okresie pomiędzy zawiązaniem spółki z o.o. a jej rejestracją jest ona określana mianem spółki z o.o. w organizacji. Działa ona pod własną firmą z dodatkiem „w organizacji” i jest wyodrębniona organizacyjnie i majątkowo. Co ważne – może ona nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.
Spółkę z o.o. w organizacji reprezentuje zarząd lub pełnomocnik powołany jednomyślną uchwałą wspólników (art. 161 par. 1 k.s.h.).
Z chwilą rejestracji w KRS spółka z o.o. w organizacji staje się pełnoprawną spółką z o.o., która uzyskuje osobowość prawną i staje się jednocześnie podmiotem praw i obowiązków spółki z o.o. w organizacji.
Za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji odpowiadają solidarnie spółka z o.o. i osoby, które działały w jej imieniu (odpowiedzialność tych osób wobec spółki ustaje z chwilą zatwierdzenia ich czynności przez zgromadzenie wspólników spółki z o.o.).
Więcej powiązanych artykułów
29 lipca, 2022
CO TO JEST KSIĘGA UDZIAŁÓW?
Zakres informacji ujawnionych w księdze udziałów Zarząd spółki z o.o. ma obowiązek prowadzić księgę udziałów, do której wpisuje nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę...
czytaj więcej8 stycznia, 2022
ODPOWIEDZIALNOŚĆ WSPÓLNIKÓW ZA ZOBOWIĄZANIA SPÓŁKI Z O.O.
Co z tą nazwą? Nazwa „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” sugeruje w odniesieniu do tego rodzaju spółki kapitałowej istnienie odpowiedzialności, która w jakiś niesprecyzowany sposób podlega ograniczeniu,...
czytaj więcej18 marca, 2019
ZAKAZ NABYWANIA UDZIAŁÓW WŁASNYCH PRZEZ SPÓŁKĘ Z O.O.
Zgodnie z postanowieniami art. 200. § 1 k.s.h. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może nabywać, obejmować (przy podwyższaniu kapitału zakładowego) ani przyjmować w zastaw własnych udziałów....
czytaj więcej