SPÓŁKA Z O.O. W ORGANIZACJI

Pierwszym etapem w procesie tworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jej zawiązanie. Następuje ono z chwilą zawarcia umowy spółki lub podpisania aktu założycielskiego w przypadku spółki jednoosobowej.
W okresie pomiędzy zawiązaniem spółki z o.o. a jej rejestracją jest ona określana mianem spółki z o.o. w organizacji. Działa ona pod własną firmą z dodatkiem „w organizacji” i jest wyodrębniona organizacyjnie i majątkowo. Co ważne – może ona nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.
Spółkę z o.o. w organizacji reprezentuje zarząd lub pełnomocnik powołany jednomyślną uchwałą wspólników (art. 161 par. 1 k.s.h.).
Z chwilą rejestracji w KRS spółka z o.o. w organizacji staje się pełnoprawną spółką z o.o., która uzyskuje osobowość prawną i staje się jednocześnie podmiotem praw i obowiązków spółki z o.o. w organizacji.
Za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji odpowiadają solidarnie spółka z o.o. i osoby, które działały w jej imieniu (odpowiedzialność tych osób wobec spółki ustaje z chwilą zatwierdzenia ich czynności przez zgromadzenie wspólników spółki z o.o.).
Więcej powiązanych artykułów

15 grudnia, 2023
Dywidenda – Definicja, zastosowanie oraz korzyści
Dywidenda – Definicja, zastosowanie oraz korzyści z zakupu gotowej spółki w Nowym Roku (część 1) Pochodzenie słowa "dywidenda" sięga łaciny, gdzie oznaczało ono "rzecz do podziału"...
czytaj więcej
1 marca, 2022
JEDNOOSOBOWA SPÓŁKA Z O.O. – CECHY SZCZEGÓLNE
Pojęcie Przez jednoosobową spółkę z o.o. należy rozumieć spółkę, której wszystkie udziały należą do jednego wspólnika. Jest to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej, którą przedsiębiorcy wybierają...
czytaj więcej
9 września, 2022
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA NIEZŁOŻENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO.
Treść obowiązku Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 69 ustawy o rachunkowości zarząd spółki z o.o. zobligowany jest złożyć w Krajowym Rejestrze Sądowym roczne sprawozdanie finansowe,...
czytaj więcej