ZASADY TWORZENIA NAZWY SPÓŁKI Z O.O.
Nazwa (inaczej firma) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składa się z dwóch elementów:
- korpus nazwy (firmy)
- oznaczenie formy prawnej
Korpus nazwy (firmy) może być sformułowany w języku obcym i mieć charakter osobowy (tj. zawierać nazwiska lub pseudonimy osób fizycznych), rzeczowy (wskazywać na przedmiot działalności i/lub siedzibę), a nawet całkowicie fantazyjny.
Umieszczenie w korpusie nazwy spółki z o.o. nazwiska lub pseudonimu osoby fizycznej wymaga pisemnej zgody tej osoby, a w przypadku jej śmierci – zgody jej spadkobierców.
Oznaczenie formy prawnej jest obowiązkowe. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótów „spółka z o.o.” oraz „sp. z o.o.”. Jeżeli spółka z o.o. rozpoczęła procedurę likwidacji wówczas oznaczenie formy prawnej powinno zawierać dodatek „w likwidacji”. Natomiast w okresie pomiędzy zawiązaniem spółki jej rejestracją oznaczenie formy prawnej powinno zawierać dodatek „w organizacji”.
Istotne ograniczenie w kształtowaniu nazwy (firmy) spółki stanowi art. 433 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z tą regulacją firma przedsiębiorcy powinna się odróżniać dostatecznie od nazw (firm) innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku.
Nazwa (firma) spółki musi zostać zawarta w umowie spółki. Zmiana nazwy (firmy) spółki wymaga więc dokonania zmian w umowie spółki. Zmiana jest ważna od momentu jej wpisania do KRS.
Więcej powiązanych artykułów
15 sierpnia, 2022
ZASTAW NA UDZIAŁACH W SPÓŁCE Z O.O.
Forma zabezpieczenia W pierwszej kolejności należy wyjaśnić czym jest zastaw i jakie są jego rodzaje. Zastaw to ograniczone prawo rzeczowe, które przyznaje osobie trzeciej określone prawa...
czytaj więcej1 września, 2022
WYNAGRODZENIE ZA POWTARZAJĄCE SIĘ ŚWIADCZENIA NIEPIENIĘŻNE
Powtarzające się świadczenia niepieniężne Zanim przybliżona zostanie kwestia wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika sp. z o.o. należy w pierwszej kolejności wyjaśnić czym są ww....
czytaj więcej25 sierpnia, 2022
OBOWIĄZKI WSPÓLNIKA SPÓŁKI Z O.O.
Obowiązki kodeksowe Może wydawać się to zaskakujące, ale jedynym obowiązkiem wspólnika spółki z o.o., który wprost wynika z regulacji kodeksowych, jest obowiązek wniesienia wkładów do spółki...
czytaj więcej