JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY ROZWIĄZANIA SPÓŁKI Z O.O.?
W pierwszej kolejności warto wyjaśnić co oznacza rozwiązanie spółki z o.o. Jest rozwiązanie umowy, która została zawarta przez wspólników w celu zawiązania spółki, mające na celu ustanie bytu prawnego sp. z o.o.
Ustawowe przyczyny
Rozwiązanie spółki nie następuje automatycznie, gdy zaistnieje przyczyna rozwiązania spółki, ale ma miejsce dopiero po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego spółki i wykreśleniu jej z KRS.
Wystąpienie jednej z przyczyn rozwiązania spółki powoduje rozpoczęcie postępowania likwidacyjnego.
Przyczyny rozwiązania sp. z o.o. dzielą się na:
1. Przyczyny przewidziane w umowie
2. Przyczyny ustawowe:
a) uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza (w przypadku spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, również uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki opatrzona przez wszystkich wspólników kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym),
b) uchwała wspólników o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza;
c) ogłoszenie upadłości spółki;
d) inne przyczyny przewidziane prawem.
Umowne przyczyny rozwiązania sp. z o.o.
Żadne regulacje prawne nie zawierają katalogu umownych przyczyn rozwiązania sp. z o.o. Na podstawie zaobserwowanej praktyki można wskazać na najczęściej stosowane w obrocie klauzule ustanawiające przyczyny rozwiązania sp. z o.o.
Jako przesłanki likwidacyjne sp. z o.o. przewidują one np.:
1) upływ czasu, na jaki spółka została zawiązana;
2) realizacja przedsięwzięcia, dla którego zawiązano spółkę (charakterystyczne dla tzw. SPV),
3) utrata koncesji lub zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej;
4) uzyskanie zaplanowanego zysku;
5) poniesienie przez spółkę straty w określonej umową spółki wysokości;
6) ponoszenie przez spółkę straty przez wskazany w umowie okres czasu.
Z chwilą wystąpieniem umownej przyczyny rozwiązania sp. z o.o. następuje otwarcie postępowania likwidacyjnego. Dla otwarcia postępowania likwidacyjnego nie są wymagane żadne dodatkowe działania wspólników, w szczególności nie jest konieczne podjęcie jakiejkolwiek uchwały.
Uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki
Wspólnicy mogą w każdej chwili zadecydować uchwałą o rozwiązaniu spółki. Taka uchwała o rozwiązaniu spółki ma wówczas charakter uznaniowy. W pewnych warunkach uchwała o rozwiązaniu spółki ma jednak charakter obligatoryjny. Do podjęcia uchwały w tej sprawie wspólnicy są zobowiązani, jeżeli bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego. Gdy zaistnieje taka sytuacja zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki.
Niezależnie od przyczyn podejmowania uchwały o rozwiązaniu spółki dla ważności takiej uchwały konieczne jest spełnienie następujących warunków:
1) zwołanie zgromadzenia wspólników z porządkiem obrad zawierającym punkt dotyczący rozwiązania spółki (zgromadzenie może także odbyć się bez formalnego zwołania o ile wszyscy wspólnicy są obecni i nikt nie zgłosił sprzeciwu do głosowania nad uchwałą o rozwiązaniu spółki);
2) oddanie co najmniej 2/3 głosów za uchwałą o rozwiązaniu spółki (oczywiście umowa spółki może przewidywać wyższy próg głosów dla podjęcia uchwały)
3) zachowanie formy aktu notarialnego.
Uchwała wspólników o przeniesieniu siedziby spółki za granicę
Uchwała o przeniesieniu siedziby poza Polskę wymaga oddania co najmniej 2/3 głosów oraz objęcia protokołem sporządzonym przez notariusza. Uregulowanie przewidujące automatyczne otwarcie postępowania likwidacyjnego w sytuacji podjęcia ww. uchwały ma na celu zapobiec przekształcaniu polskiej spółki z o.o. w spółkę prawa obcego w uproszczony sposób, tj. bez zastosowania przepisów o przekształceniu a wyłącznie poprzez zmianę umowy spółki w zakresie siedziby w miejscowości położonej za granicą.
Ogłoszenie upadłości spółki
Kolejną przyczyną rozwiązania spółki jest wydanie postanowienia o upadłości spółki przez sąd upadłościowy (sąd rejonowy). Warunkiem dla wydania tego postanowienia jest uprzednie złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Należy mieć na uwadze, że ogłoszenie upadłości nie powoduje automatycznie utraty przez spółkę osobowości prawnej. Taki skutek nastąpi dopiero po zakończeniu postępowania upadłościowego i wykreśleniu spółki z KRS.
Inne przyczyny przewidziane prawem
Do innych przyczyn rozwiązania spółki przewidzianych prawem należą:
1) faktyczne niezawarcie umowy spółki z o.o.
2) sprzeczność z prawem przedmiotu działalności spółki z o.o. określonego w jej umowie;
3) brak w umowie postanowień dotyczących firmy, przedmiotu działalności spółki z o.o., wkładów lub kapitału zakładowego;
4) brak zdolności do czynności prawnych osób zawierających umowę spółki z o.o.
Jeżeli zaistnieje którakolwiek z ww. przyczyn, to o rozwiązaniu spółki orzeka sąd rejestrowy po uprzednim, bezskutecznym wezwaniu do usunięcia braków, chyba że są to braki nieusuwalne. Orzeczenie sądu może zapaść jeżeli od daty wpisu sp. z o.o. do rejestru nie upłynęło 5 lat.
Więcej powiązanych artykułów
10 czerwca, 2022
ZASKARŻANIE UCHWAŁ WSPÓLNIKÓW SP. Z O.O.
Uchwały wspólników sp. z o.o. mogą być zaskarżane na dwa sposoby: poprzez wniesienie powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników sprzecznej z ustawą oraz poprzez wniesienie powództwa...
czytaj więcej13 listopada, 2023
Jak oszacować wartość rynkową spółki? Kluczowe aspekty
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) stanowi popularną formę prowadzenia działalności gospodarczej, łącząc korzyści korporacyjne z elastycznością przedsiębiorcy. Obywatele zakładający spółkę z o.o. decydują się...
czytaj więcej15 marca, 2022
OBOWIĄZEK DOSTARCZANIA SPÓŁCE Z O.O. ŚWIADCZEŃ NIEPIENIĘŻNYCH
Precyzyjne ustalenie obowiązku Umową spółki wspólnik może być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki. W takiej sytuacji umowa spółki powinna oznaczać zarówno rodzaj...
czytaj więcej