Gotowe spółki: Podatki w spółkach z o.o. – kluczowe informacje

Obrazek wpisu

Gotowe spółki: Podatki w spółkach z o.o.

Gotowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są chętnie wybieraną przez przedsiębiorców formą prowadzenia działalności gospodarczej. Dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze, powołując podmiot do życia, wspólnicy nie muszą dysponować dużym kapitałem początkowym. Minimalny wkład własny wynosi 5000 zł. Na uwagę zasługuje również fakt, że udziałowcy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Firmę można wygodnie założyć przez Internet, bez konieczności ponoszenia kosztów związanych ze sporządzeniem umowy w formie aktu notarialnego. Jednak, jak w przypadku każdego przedsiębiorstwa, jednym z najważniejszych kryteriów wyboru formy działalności jest sposób opodatkowania.
Spółka z o. o. jest kapitałową spółką handlową. Posiada więc osobowość prawną oraz swój numer identyfikacji podatkowej (NIP). Stanowi więc odrębny byt prawny od swoich udziałowców oraz jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) od zysku w wysokości 19% lub 9% w przypadku obniżonej stawki CIT.

Zmiana przepisów – obniżona stawka CIT

Od 1 stycznia 2019 r. ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje skorzystanie z obniżonej postaci podatku 9%. Zasada ta dotyczy podatników, których przychody w danym roku podatkowym, nie przekroczyły 1 200 000 euro. Przeliczania kwoty na złotówki należy dokonać według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Po przekroczeniu tej wartości, wraz z początkiem następnego miesiąca lub kwartału (w zależności od wybranego sposobu rozliczeń z urzędem skarbowym), właściciele spółki z o. o. mają obowiązek stosowania stawki 19%. Z obniżonego podatku CIT skorzystają wyłącznie przedsiębiorcy, którzy posiadają status małego podatnika.

Podatek dochodowy PIT i CIT – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Istotną wadą spółki z o. o. jest tzw. podwójne opodatkowanie. Na czym polega? W pierwszej kolejności podmiot rozlicza podatek CIT od wypracowanego dochodu. Następnie każdy ze wspólników musi zapłacić podatek PIT od wypłaconej dywidendy. Właściciele spółki korzystają z kilku rozwiązań, aby zminimalizować ponoszone koszty. Jednym ze sposobów jest wynajem powierzchni w biurze (bardzo często wybieraną formą jest biuro wirtualne), lokalu lub magazynie, wykorzystanie prywatnego samochodu do celów służbowych, a także realizacja przez wspólnika powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Optymalizacja podatkowa firm przynosi wymierne korzyści, jeśli przed jej zastosowaniem dokonamy dogłębnej analizy sytuacji.
Kancelaria Effekti pomoże w przygotowaniu odpowiednich działań mających na celu uniknięcie podwójnego opodatkowania w spółce z o. o.

Jaka księgowość dla gotowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Ustawa o rachunkowości jasno wskazuje, że spółka z o. o. zobowiązana jest do prowadzenia pełnej księgowości. Jest to rozbudowany i dokładnie sformalizowany system dokumentowania zdarzeń gospodarczych, który ewidencjonuje znacznie więcej wydarzeń i stanowi pełniejsze przedstawienie finansów podmiotu w porównaniu z prostszymi formami. Ma za zadanie zapewniać maksymalną przejrzystość danych ekonomicznych dotyczących firmy.

Pełna księgowość dla spółki obejmuje nie tylko dokumenty znane z uproszczonej formy księgowości, ale także dodatkowe rejestry i ewidencje, które służą do śledzenia zmian w majątku podmiotu, rozliczeń z kontrahentami czy przepływów pieniężnych. Księgi rachunkowe obejmują w tym przypadku księgę główną, księgi pomocnicze, dzienniki, zestawienia obrotów i sald kont, wykaz składników aktywów i pasywów, potwierdzenia, sprawozdania finansowe i wiele innych.
Księgi spółki z o. o. można prowadzić samodzielnie, ale wymaga to fachowej wiedzy oraz skrupulatności. Warto więc to zadanie powierzyć naszej księgowości- PG Partner Gospodarczy, co pozwoli oszczędzić czas oraz zachować pełną kontrolę nad własnym przedsiębiorstwem.

Podatek VAT w spółce z o. o.

Przepisy prawa dzielą podatników VAT na:

• czynnych – spółka płaci podatek VAT, składa deklaracje VAT, wysyłka pliki JPK VAT i ma prawo odliczyć ten podatek od zakupów,
• zwolnionych (biernych) – spółka nie odprowadza podatku VAT, więc nie może odliczyć go od zakupów.

Wszystkie spółki z o. o. są podatnikami VAT, ale niektóre nie mają obowiązku opłacania podatku. Dotyczy to podmiotów, do których ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe lub podmiotowe. Pierwsze z nich obejmuje cały katalog branż znajdujący się w art. 43 ustawy o VAT. Wśród nich są m.in. usługi medyczne, edukacyjne i finansowe. Podmiotu nie obowiązują żadne limity przychodów i dochodów. Zwolnienie podmiotowe to z kolei możliwość niepłacenia podatku VAT ze względu na wartość sprzedaży, która nie przekracza określonego, rocznego limitu. W 2023 roku wynosi on 200 000 zł. Po przekroczeniu tej kwoty zwolnienie traci moc i spółka zobowiązana jest zarejestrować się jako czynny podatnik VAT.

W tym miejscu warto również wspomnieć, że spółka z o. o. płaci podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) podczas zawierania różnego typu umów. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy umowa spółka była zawierana przez portal S-24, jak i u notariusza. Podmiot ma wówczas 14 dni na zapłacenie 0,5% podatku wyliczonego od wysokości kapitału zakładowego.

Podatek dochodowy a wspólnicy spółki z o. o.

Jak już wspomniano, dochód spółki z o. o. (przychody pomniejszone o koszty) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) wg stawki 19% lub 9%. Po uregulowaniu należności z US, zysk firmy może zostać wypłacony wspólnikom jako dywidenda, od której należy zapłacić 19% PIT. Udziałowcy nie ponoszą odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z o.o., chyba że są jednocześnie członkami zarządu.

Niekiedy zdarza się również, że wspólnicy, poza wypłatą dywidendy, otrzymują także wynagrodzenie za świadczenie usług na rzecz spółki z o. o. Zgodnie w przepisami może być ono zaliczone do kosztów podatkowych i w konsekwencji zmniejszyć należność CIT. Świadczenie usług powinno być jednak realizowane na warunkach rynkowych, ponieważ czasami podlega obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych.


Więcej powiązanych artykułów

Miniaturka JAKIE ELEMENTY POWINNA ZAWIERAĆ UMOWA SPÓŁKI?

14 stycznia, 2022

JAKIE ELEMENTY POWINNA ZAWIERAĆ UMOWA SPÓŁKI?

Podstawowa zasada dotycząca spółek prawa handlowego, w tym sp. z o.o., stanowi, że przez umowę spółki handlowej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli...

czytaj więcej
Miniaturka ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI Z O.O.

23 sierpnia, 2022

ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI Z O.O.

Zawieszenie działalności spółki z o.o. należy rozumieć jako odnotowaną w KRS przerwę w prowadzeniu działalności gospodarczej. Zawieszenie następuje z inicjatywy i na wniosek samej spółki z...

czytaj więcej
Miniaturka KTO MA PRAWO ZWOŁYWANIA ZGROMADZENIA WSPÓLNIKÓW W SPÓŁCE Z O.O.?

26 maja, 2022

KTO MA PRAWO ZWOŁYWANIA ZGROMADZENIA WSPÓLNIKÓW W SPÓŁCE Z O.O.?

Zarząd Kompetencja do zwoływania zwyczajnych i nadzwyczajnych zgromadzeń wspólników sp. z o.o. należy do zarządu spółki. Nie może być ona ograniczona ani tym bardziej całkowicie wyłączona...

czytaj więcej
Więcej artykułów

Masz pytania? Napisz do nas

Formularz kontaktowy obrazek

Formularz kontaktowy

  Opinie

  Jarosław Olejnik
  Jarosław Olejnik
  09:35 23 May 23
  Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i... formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.czytaj więcej
  Michal Skrzypek
  Michal Skrzypek
  09:46 19 May 23
  Miła, szybka i profesjonalna obsługa. Polecam.
  Radosław M
  Radosław M
  12:54 18 May 23
  Zdecydowanie polecam! Miło się współpracuje z profesjonalistami.
  Tomasz Łęgowik
  Tomasz Łęgowik
  17:26 02 Mar 23
  Dasha Investment, z wielką przyjemnością udziela rekomendacji Firmie Kancelaria Gospodarcza Effekti za profesjonalne... przygotowanie procesu sprzedania dla mnie gotowej spółki. Przygotowanie wszystkich prawnych dokumentów, czas w jakim usługa została przeprowadzona i zrealizowana Aktem Notarialnym , nie podlega dyskusji. Pełen profesjonalizm i zaangażowanie wymaga pełnego rozgłosu w mediach społecznościowych oraz branżowych. Firma Kancelaria Gospodarcza Effekti posiada w dyspozycji Radców Prawnych, Biuro Księgowe oraz Kancelarię Notarialną.Dasha Investment posiada również biuro wirtualne, które bez jakichkolwiek zastrzeżeń, obsługiwane jest przez BIURO 29.Wszelkie niezbędne czynności na etapie biura wirtualnego spełniają moje oczekiwania i jestem usatysfakcjonowany.Niniejszym polecam współpracę z Firmą Kancelaria Gospodarcza Effekti oraz BIURO 29.czytaj więcej
  Zobacz wszystkie opinie
  js_loader

  Referencje

  • Jarosław Olejnik

   Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.

   zobacz całość
  • Jarosław Wachowiak

   Poznański oddział biura obsługuje nasze dwie firmy. Jesteśmy zadowoleni z profesjonalnego podejścia do klienta. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro, zlokalizowane pod dobrym adresem w samym centrum miasta. Korzystam z usług biura już prawie rok. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro

   zobacz całość

  Inne Usługi Naszej Grupy

  Księgowość

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Księgowość dla spółki 50% rabatu przez pierwsze 3 miesiące umowy

  oszczędzasz min. 825 zł netto

  Wirtualne biuro

  • Adres do rejestracji i korespondencji
  • Odbiór listów i paczek
  • Powiadomienia o odbiorze (e-mail)
  • Skanowanie listów bez limitów
  • Bezpłatny numer telefonu
  • Bezpłatny dostęp (10h) do 11 sal konferencyjnych w 2 krajach
  • Panel klienta 24/7
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Wirtualne Biuro 100 zł netto adres dla firmy na 6 miesięcy

  oszczędzasz 440 zł netto

  Firma w Czechach

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź