SPOSOBY PODWYŻSZANIA KAPITAŁU ZAKŁADOWEGO

Obrazek wpisu

W toku funkcjonowania spółki z o.o. wspólnicy mogą postanowić o zasileniu spółki w dodatkowe środki finansowe. Powodem podwyższenia kapitału zakładowego może być zarówno pokrycie straty jak i oddalenie perspektywy likwidacji czy upadłości. Podwyższenie może stanowić jednocześnie środek służący dokapitalizowaniu spółki umożliwiający zwiększenie rozmiaru prowadzonej działalności, uzyskanie większej zdolności kredytowej bądź wiarygodności przed potencjalnymi partnerami biznesowymi.

Podwyższenie kapitału zakładowego może zostać przeprowadzone zasadniczo na dwa sposoby: poprzez utworzenie nowych udziałów w spółce lub poprzez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących już w spółce. Podwyższenie kapitału może nastąpić z wykorzystaniem dwóch alternatywnych trybów: przez zmianę umowy spółki albo bez zmiany umowy spółki (ale tylko wówczas, gdy umowa spółki dopuszcza możliwość podwyższenia kapitału zakładowego bez modyfikacji jej postanowień).

Utworzenie nowych udziałów w spółce

W spółce, w której kapitał zakładowy dzieli się na udziały o równej wartości nominalnej, każdy z nowych udziałów musi mieć wartość nominalną odpowiadającą wartości nominalnej istniejących udziałów. Dla przykładu: jeżeli zgodnie z umową udziały w spółce mają wartość nominalną 50 złotych każdy, to każdy z nowo tworzonych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym musi mieć taką wartość nominalną. Podwyższenie kapitału zakładowego może stanowić sposób na dopuszczenie do udziału w spółce nowego udziałowca. W sytuacji, w której udziały w podwyższonym kapitale zakładowym objąć ma nowy wspólnik, konieczne jest utworzenie nowych udziałów (nowy wspólnik nie dysponuje przecież udziałami w spółce i tym samym nie ma w jego przypadku możliwości skorzystania ze sposoby podwyższenia kapitału polegającego na podwyższeniu wartości nominalnej istniejących udziałów). Z kolei w przypadku spółki, której kapitał zakładowy tworzą udziały o nierównej wartości nominalnej, także nowe udziały mogą, aczkolwiek nie muszą, nie mieć równej wartości nominalnej. Wysokość takich nowych udziałów nie musi, aczkolwiek może, być równa dotychczasowym udziałom. W takiej sytuacji należy jednak uwzględniać zasadę, zgodnie z którą wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 złotych.

Podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących

Alternatywnym sposobem podwyższenia kapitału zakładowego jest podwyższenie wartości nominalnej udziałów już istniejących w spółce. Także ten sposób podwyższenia musi uwzględniać istniejącą w spółce strukturę kapitału zakładowego. Jeżeli kapitał zakładowy tworzą udziały o równej wartości nominalnej, to podwyższenie ich wartości nominalnej musi obejmować wszystkie istniejące udziały i musi rozkładać się w sposób równomierny. Nie jest możliwe podwyższenie wartości nominalnej tylko niektórych z istniejących udziałów, np. udziałów należących tylko do jednego lub niektórych wspólników. Z kolei w przypadku, gdy kapitał zakładowy tworzą udziały o nierównej wartości nominalnej, podwyższenie wartości nominalnej może dotyczyć tylko części z udziałów. Możliwe jest także rozwiązanie, w którym wspólnicy zdecydują się na podwyższenie wartości nominalnej wszystkich udziałów w równej albo różnej wysokości.

Mix

Regulacje prawa spółek dopuszczają jednoczesne skorzystanie z obu opisanych powyżej wariantów podwyższenia kapitału zakładowego. Dla przykładu: wspólnicy spółki z o.o., w której obowiązuje zasada posiadania tylko jednego udziału, mogą postanowić, że podwyższenie kapitału zakładowego nastąpi poprzez podwyższenie wartości nominalnej udziałów już istniejących w spółce, natomiast nowi wspólnicy otrzymają nowo utworzone udziały.
Na potrzeby podwyższenia kapitału zakładowego wspólnicy spółki z o.o. mogą wykorzystać środki zgromadzone w spółce (wówczas w podwyższeniu uczestniczą wyłącznie dotychczasowi udziałowcy) jak również środki spoza spółki, tj. wnoszone przez dotychczasowych wspólników bądź przez nowego udziałowca (w tej ostatniej sytuacji dojdzie do zmiany składu osobowego spółki).

Tryby podwyższenia kapitału zakładowego

Opisane powyżej sposoby podwyższenia kapitału zakładowego mogą być realizowane w dwóch alternatywnych trybach, tj. ze zmianą umowy i bez zmiany umowy spółki.
Należy pamiętać, że podwyższenie kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki, tj. na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki, może nastąpić tyko wtedy, jeżeli w umowie określono maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego oraz termin, w którym może takie podwyższenie zostać przeprowadzone.

W każdym przypadku podwyższenie kapitału zakładowego jest skuteczne dopiero z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców. Podwyższenie może nastąpić w każdej fazie działalności spółki.


Więcej powiązanych artykułów

Miniaturka JAK MOŻNA POKRYĆ STRATĘ W SPÓŁCE Z O.O.?

7 września, 2022

JAK MOŻNA POKRYĆ STRATĘ W SPÓŁCE Z O.O.?

Kwestia pokrycia straty w sp. z o.o. tradycyjnie wiąże się z corocznym zwyczajnym zgromadzeniem wspólników, na którym podjęta powinna zostać uchwała o podziale zysku albo o...

czytaj więcej
Miniaturka Odpowiedzialność członków zarządu w spółce z o.o.

26 lutego, 2024

Odpowiedzialność członków zarządu w spółce z o.o.

Rola zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest kluczowym elementem struktury organizacyjnej, a jednocześnie niesie ze sobą istotne kwestie związane z odpowiedzialnością prawno-finansową członków zarządu. Odpowiedzialność...

czytaj więcej
Miniaturka ILE POWINIEN WYNOSIĆ KAPITAŁ ZAKŁADOWY W SPÓŁCE Z O.O.?

16 lutego, 2022

ILE POWINIEN WYNOSIĆ KAPITAŁ ZAKŁADOWY W SPÓŁCE Z O.O.?

Spółka z o.o. to spółka kapitałowa, a zatem kapitał zakładowy to kluczowe pojęcie, wokół którego zbudowana jest koncepcja funkcjonowania sp. z o.o. Istota kapitału zakładowego polega...

czytaj więcej
Więcej artykułów

Masz pytania? Napisz do nas

Formularz kontaktowy obrazek

Formularz kontaktowy

  Otrzymaliśmy łącznie
  Otrzymaliśmy łącznie
  opinii
  ze średnią ocen
  Jarosław Olejnik
  Jarosław Olejnik
  09:35 23 May 23
  Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i... formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.czytaj więcej
  Michal Skrzypek
  Michal Skrzypek
  09:46 19 May 23
  Miła, szybka i profesjonalna obsługa. Polecam.
  Radosław M
  Radosław M
  12:54 18 May 23
  Zdecydowanie polecam! Miło się współpracuje z profesjonalistami.
  Tomasz Łęgowik
  Tomasz Łęgowik
  17:26 02 Mar 23
  Dasha Investment, z wielką przyjemnością udziela rekomendacji Firmie Kancelaria Gospodarcza Effekti za profesjonalne... przygotowanie procesu sprzedania dla mnie gotowej spółki. Przygotowanie wszystkich prawnych dokumentów, czas w jakim usługa została przeprowadzona i zrealizowana Aktem Notarialnym , nie podlega dyskusji. Pełen profesjonalizm i zaangażowanie wymaga pełnego rozgłosu w mediach społecznościowych oraz branżowych. Firma Kancelaria Gospodarcza Effekti posiada w dyspozycji Radców Prawnych, Biuro Księgowe oraz Kancelarię Notarialną.Dasha Investment posiada również biuro wirtualne, które bez jakichkolwiek zastrzeżeń, obsługiwane jest przez BIURO 29.Wszelkie niezbędne czynności na etapie biura wirtualnego spełniają moje oczekiwania i jestem usatysfakcjonowany.Niniejszym polecam współpracę z Firmą Kancelaria Gospodarcza Effekti oraz BIURO 29.czytaj więcej
  Zobacz wszystkie opinie
  js_loader

  Referencje

  • Jarosław Olejnik

   Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.

   zobacz całość
  • Jarosław Wachowiak

   Poznański oddział biura obsługuje nasze dwie firmy. Jesteśmy zadowoleni z profesjonalnego podejścia do klienta. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro, zlokalizowane pod dobrym adresem w samym centrum miasta. Korzystam z usług biura już prawie rok. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro

   zobacz całość

  Inne Usługi Naszej Grupy

  Księgowość

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Księgowość dla spółki 50% rabatu przez pierwsze 3 miesiące umowy

  oszczędzasz min. 825 zł netto

  Wirtualne biuro

  • Adres do rejestracji i korespondencji
  • Odbiór listów i paczek
  • Powiadomienia o odbiorze (e-mail)
  • Skanowanie listów bez limitów
  • Bezpłatny numer telefonu
  • Bezpłatny dostęp (10h) do 11 sal konferencyjnych w 2 krajach
  • Panel klienta 24/7
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Wirtualne Biuro 100 zł netto adres dla firmy na 6 miesięcy

  oszczędzasz 440 zł netto

  Firma w Czechach

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź