DOPŁATY WSPÓLNIKÓW W SPÓŁCE Z O.O.

CZYM JEST DOPŁATA WSPÓLNIKA SPÓŁKI Z O.O.
Dopłata jest to dodatkowa wpłata wspólnika na rzecz spółki. Nie jest ona traktowana jako dodatkowym wkład wspólnika (przeznaczony np. na pokrycie dodatkowych udziałów). W związku z powyższym dopłaty wspólników nie powiększają kapitału zakładowego spółki. Powiększają ona za to majątek spółki – są zaliczane do jej kapitału zapasowego.
KIEDY WSPÓLNICY SPÓŁEK Z O.O. MUSZĄ DOKONYWAĆ DOPŁAT
Wspólnicy mogą być zobowiązani do dopłat umową spółki, w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału (art. 179 par. 1 k.s.h.).
Przyczyną nałożenia obowiązku dopłaty może być potrzeba dokapitalizowania spółki np. w sytuacji tymczasowych problemów finansowych lub w związku z planowanymi nakładami inwestycyjnymi.
Wysokość i terminy dopłat wskazywane są w miarę potrzeb w uchwałach Zgromadzenia Wspólników.
PRAWA I OBOWIĄZKI WSPÓLNIKÓW W ZWIĄZKU Z DOPŁATAMI
Wspólnik dokonując dopłaty nie uzyskuje statusu wierzyciela spółki i nie ma roszczenia o jej zwrot.
Wspólnik, który nie wniesie dopłaty w wyznaczonym terminie jest zobowiązany do zapłaty odsetek ustawowych. Spółka może ponadto żądać naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki (art. 178 k.s.h.).
Wniesione wpłaty mogą, ale nie muszą, być zwrócone wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym tj. aktywa netto muszą przekraczać lub być równe wysokości kapitału zakładowego.
Zwrotu można dokonać po upływie 30 dni od publikacji ogłoszenia o zamiarze jego zwrotu w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki.
Zwrot powinien być dokonany równomiernie wszystkim wspólnikom w formie pieniężnej.
Więcej powiązanych artykułów

22 marca, 2022
CZY MOŻNA OGRANICZYĆ PRAWO SPADKOBIERCÓW DO WSTĄPIENIA W PRAWA WSPÓLNIKA?
Udziały w spółce z o.o. podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych, tj. na zasadach dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, o ile wspólnik sporządził testament. Wspólnicy mogą jednak ograniczyć,...
czytaj więcej
12 marca, 2019
WYŁĄCZENIE WSPÓLNIKA ZE SPÓŁKI Z O.O.
Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość wyłączenia wspólnika ze spółki z o.o. na żądanie wszystkich pozostałych wspólników. WNIOSEK O WYŁĄCZENIE WSPÓLNIKA O wyłączeniu wspólnika orzeka sąd. Z...
czytaj więcej
25 lipca, 2022
CO TO JEST SPÓŁKA DOMINUJĄCA?
Spółka dominująca jest to spółka handlowa w przypadku, gdy: 1. dysponuje bezpośrednio lub pośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, także jako zastawnik...
czytaj więcej