WYŁĄCZENIE WSPÓLNIKA ZE SPÓŁKI Z O.O.

Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość wyłączenia wspólnika ze spółki z o.o. na żądanie wszystkich pozostałych wspólników.
WNIOSEK O WYŁĄCZENIE WSPÓLNIKA
O wyłączeniu wspólnika orzeka sąd. Z żądaniem wyłączenia wspólnika mogą wystąpić wszyscy pozostali wspólnicy, o ile łącznie posiadają więcej niż połowę udziałów w kapitale zakładowym. Umowa spółki może przyznać również prawo wystąpienia z żądaniem wyłączenia także mniejszej liczbie wspólników, o ile posiadają oni więcej niż połowę udziałów w kapitale zakładowym. W takim wypadku powinni być pozwani wszyscy pozostali wspólnicy.
WARUNKI SKUTECZNEGO WYŁĄCZENIA WSPÓLNIKA
Sąd podejmując decyzję o wyłączeniu wspólnika nie kieruje się kategoriami jego winy. Jedynymi warunkami skuteczności orzeczenia sądowego o wyłączeniu wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest przejęcie jego udziałów (przez innych wspólników lub osoby trzecie, które wejdą w ten sposób do spółki) za cenę ustaloną przez sąd.
Cenę przejęcia udziałów wyłączonego wspólnika ustala się na podstawie ich rzeczywistej wartości wg stanu z dnia doręczenia pozwu. Orzekając o wyłączeniu sąd wyznacza termin, w ciągu którego wyłączonemu wspólnikowi ma być zapłacona cena przejęcia (wraz z odsetkami liczonymi od dnia doręczenia pozwu). Jeżeli w wyznaczonym terminie kwota ta nie zostanie zapłacona lub złożona do depozytu sądowego, orzeczenie o wyłączeniu staje się bezskuteczne. W takiej sytuacji wspólnik, którego próbowano bezskutecznie wyłączyć ma prawo żądać od pozywających naprawienia szkody (art. 267 k.s.h.).
Skuteczne i prawomocne wyłączenie wspólnika powoduje jego usunięcie ze spółki z mocą wsteczną (od dnia doręczenia mu pozwu). Wyłączenie wspólnika nie wpływa na ważność czynności, w których brał on udział w spółce po doręczeniu pozwu (art. 269 k.s.h.)
ZABEZPIECZENIE POWÓDZTWA O WYŁĄCZENIE WSPÓLNIKA
W celu zabezpieczenia powództwa o wyłączenie wspólnika sąd może, z ważnych powodów, zawiesić wspólnika w wykonywaniu jego praw udziałowych w spółce (art. 269 k.s.h.).
Więcej powiązanych artykułów

26 kwietnia, 2022
ZAWIERANIE UMÓW PRZEZ SPÓŁKĘ Z O.O. Z CZŁONKIEM ZARZĄDU.
Ochrona interesów spółki W spółce z o.o. obowiązuje zasada, zgodnie z którą w umowach między spółką a członkiem zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany...
czytaj więcej
22 sierpnia, 2024
Jak zmienić formę prawną firmy? Od jednoosobowej działalności do spółki (cz. 1)
Dlaczego warto rozważyć zmianę formy prawnej? Ograniczenie odpowiedzialności: W jednoosobowej działalności gospodarczej właściciel odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem, co oznacza, że w przypadku...
czytaj więcej
30 marca, 2022
CZY MOŻNA OGRANICZAĆ WSPÓŁMAŁŻONKOWI PRAWO WSTĄPIENIA DO SPÓŁKI?
Wspólnicy sp. z o.o., podobnie jak w odniesieniu do spadkobierców udziałowców, mogą ograniczyć a nawet całkowicie wyłączyć możliwość wstąpienia do spółki małżonków wspólników, gdy udział lub...
czytaj więcej