PODZIAŁ ZYSKÓW I POKRYWANIE STRAT W SPÓŁCE KOMANDYTOWEJ
Wspólnicy spółki komandytowej mają zupełną dowolność w ustalaniu sposobu podziału zysku wypracowanego przez spółkę. Musi on być zawarty w umowie spółki. Procent zysków przypadających na poszczególnych wspólników może być ustalony bez żadnego powiązania z wysokością wniesionych wkładów. Należy jeszcze mieć na uwadze, że nie jest możliwe całkowite wykluczenie wspólnika z udziału w zyskach.
Przykład: W spółce Amadeus Investment spółka z ograniczoną spółka komandytowa wspólnikami są Amadeus sp. z o.o. (komplementariusz) oraz Elżbieta Nowak (komandytariusz). Obaj wspólnicy wnieśli do spółki równe wkłady pieniężne – po 50 000 zł. W umowie spółki zawarto jednak zapis, zgodnie z którym 90% osiągniętych przez spółkę zysków przypada komandytariuszowi (Elżbieta Nowak), a jedynie 10% komplementariuszowi (Amadeus Investment sp. z o.o.).
Również sposób udziału w stratach spółki komandytowej może być określony bez żadnego związku z wartością wkładów wniesionych przez poszczególnych wspólników . Co więcej sposób udziału w stratach może być zupełnie innych niż przewidziany przez umowę spółki sposób udziału w jej zyskach. W przypadku strat możliwe jest całkowite wyłączenie wspólnika z ich pokrywania.
Przykład: W przytoczonej wyżej spółce Amadeus Investment spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa zgodnie z zapisami umowy spółki w stratach uczestniczy jedynie komplementariusz (Amadeus Investment sp. z o.o.). Komandytariusz jest z nich wyłączony.
Jeżeli kwestie udziału w zyskach i stratach spółki komandytowej nie zostaną przez wspólników uregulowane w jumowie spółki stosuje się zasady ogólne: komplementariusz uczestniczą w zyskach spółki proporcjonalnie bez względu względu na wartość wniesionego wkładu, natomiast komandytariusze uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do wysokości wkładów rzeczywiście wniesionych do spółki (art. 123 k.s.h).
Więcej powiązanych artykułów
22 września, 2023
Likwidacja spółki komandytowej – jak przebiega?
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na likwidacje spółki komandytowej i wykreślenie jej z Krajowego Rejestru Sądowego, muszą spełnić wiele kwestii formalnych, aby prawidłowo zlikwidować podmiot. Zwykle podejmują...
czytaj więcej20 lutego, 2019
CZYM JEST SUMA KOMANDYTOWA?
Suma komandytowa jest wartością określającą maksymalny zakres odpowiedzialności komandytariusza spółki komandytowej wobec jej wierzycieli. Wartość ta jest ustalana w drodze porozumienia wszystkich wspólników spółki komandytowej na...
czytaj więcej10 grudnia, 2018
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZOBOWIĄZANIA SPÓŁKI KOMANDYTOWEJ
Za zobowiązania spółki komandytowej odpowiada przede wszystkim sama spółka swoim majątkiem. Kiedy egzekucja z majątku spółki jest bezskuteczna za jej zobowiązania odpowiadają wspólnicy. Odpowiedzialność wspólników spółki...
czytaj więcej