SPÓŁKA Z O.O. W ORGANIZACJI
Pierwszym etapem w procesie tworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jej zawiązanie. Następuje ono z chwilą zawarcia umowy spółki lub podpisania aktu założycielskiego w przypadku spółki jednoosobowej.
W okresie pomiędzy zawiązaniem spółki z o.o. a jej rejestracją jest ona określana mianem spółki z o.o. w organizacji. Działa ona pod własną firmą z dodatkiem „w organizacji” i jest wyodrębniona organizacyjnie i majątkowo. Co ważne – może ona nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.
Spółkę z o.o. w organizacji reprezentuje zarząd lub pełnomocnik powołany jednomyślną uchwałą wspólników (art. 161 par. 1 k.s.h.).
Z chwilą rejestracji w KRS spółka z o.o. w organizacji staje się pełnoprawną spółką z o.o., która uzyskuje osobowość prawną i staje się jednocześnie podmiotem praw i obowiązków spółki z o.o. w organizacji.
Za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji odpowiadają solidarnie spółka z o.o. i osoby, które działały w jej imieniu (odpowiedzialność tych osób wobec spółki ustaje z chwilą zatwierdzenia ich czynności przez zgromadzenie wspólników spółki z o.o.).
Więcej powiązanych artykułów
4 marca, 2024
Czym jest oddział spółki z o.o.?
W dzisiejszym złożonym świecie biznesowym, terminologia prawna i organizacyjna może czasem sprawiać zamieszanie. Jednym z takich terminów, który często budzi pytania, jest "oddział spółki z o.o."....
czytaj więcej2 maja, 2022
REZYGNACJA Z FUNKCJI CZŁONKA ZARZĄDU SP. Z O.O.
Swoboda rezygnacji Rezygnacja członka zarządu, obok jego śmierci, oraz odwołania ze składu zarządu, jest jedną z przyczyn wygaśnięcia mandatu członka zarządu. Członek zarządu może w każdej...
czytaj więcej26 lutego, 2024
Odpowiedzialność członków zarządu w spółce z o.o.
Rola zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest kluczowym elementem struktury organizacyjnej, a jednocześnie niesie ze sobą istotne kwestie związane z odpowiedzialnością prawno-finansową członków zarządu. Odpowiedzialność...
czytaj więcej