SPÓŁKA Z O.O. W ORGANIZACJI
Pierwszym etapem w procesie tworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jej zawiązanie. Następuje ono z chwilą zawarcia umowy spółki lub podpisania aktu założycielskiego w przypadku spółki jednoosobowej.
W okresie pomiędzy zawiązaniem spółki z o.o. a jej rejestracją jest ona określana mianem spółki z o.o. w organizacji. Działa ona pod własną firmą z dodatkiem „w organizacji” i jest wyodrębniona organizacyjnie i majątkowo. Co ważne – może ona nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.
Spółkę z o.o. w organizacji reprezentuje zarząd lub pełnomocnik powołany jednomyślną uchwałą wspólników (art. 161 par. 1 k.s.h.).
Z chwilą rejestracji w KRS spółka z o.o. w organizacji staje się pełnoprawną spółką z o.o., która uzyskuje osobowość prawną i staje się jednocześnie podmiotem praw i obowiązków spółki z o.o. w organizacji.
Za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji odpowiadają solidarnie spółka z o.o. i osoby, które działały w jej imieniu (odpowiedzialność tych osób wobec spółki ustaje z chwilą zatwierdzenia ich czynności przez zgromadzenie wspólników spółki z o.o.).
Więcej powiązanych artykułów
6 listopada, 2023
Gotowe spółki: Kluczowe kroki przy tworzeniu biznesplanu
Rozpoczynając działalność gospodarczą, wiele osób staje przed wyborem: założyć nową firmę od podstaw czy zakupić istniejącą spółkę. Kupno gotowej spółki na samym początku może skrócić czas...
czytaj więcej30 marca, 2022
CZY MOŻNA OGRANICZAĆ WSPÓŁMAŁŻONKOWI PRAWO WSTĄPIENIA DO SPÓŁKI?
Wspólnicy sp. z o.o., podobnie jak w odniesieniu do spadkobierców udziałowców, mogą ograniczyć a nawet całkowicie wyłączyć możliwość wstąpienia do spółki małżonków wspólników, gdy udział lub...
czytaj więcej22 sierpnia, 2024
Jak zmienić formę prawną firmy? Od jednoosobowej działalności do spółki (cz. 1)
Dlaczego warto rozważyć zmianę formy prawnej? Ograniczenie odpowiedzialności: W jednoosobowej działalności gospodarczej właściciel odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem, co oznacza, że w przypadku...
czytaj więcej