WYŁĄCZENIE WSPÓLNIKA ZE SPÓŁKI Z O.O.

Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość wyłączenia wspólnika ze spółki z o.o. na żądanie wszystkich pozostałych wspólników.
WNIOSEK O WYŁĄCZENIE WSPÓLNIKA
O wyłączeniu wspólnika orzeka sąd. Z żądaniem wyłączenia wspólnika mogą wystąpić wszyscy pozostali wspólnicy, o ile łącznie posiadają więcej niż połowę udziałów w kapitale zakładowym. Umowa spółki może przyznać również prawo wystąpienia z żądaniem wyłączenia także mniejszej liczbie wspólników, o ile posiadają oni więcej niż połowę udziałów w kapitale zakładowym. W takim wypadku powinni być pozwani wszyscy pozostali wspólnicy.
WARUNKI SKUTECZNEGO WYŁĄCZENIA WSPÓLNIKA
Sąd podejmując decyzję o wyłączeniu wspólnika nie kieruje się kategoriami jego winy. Jedynymi warunkami skuteczności orzeczenia sądowego o wyłączeniu wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest przejęcie jego udziałów (przez innych wspólników lub osoby trzecie, które wejdą w ten sposób do spółki) za cenę ustaloną przez sąd.
Cenę przejęcia udziałów wyłączonego wspólnika ustala się na podstawie ich rzeczywistej wartości wg stanu z dnia doręczenia pozwu. Orzekając o wyłączeniu sąd wyznacza termin, w ciągu którego wyłączonemu wspólnikowi ma być zapłacona cena przejęcia (wraz z odsetkami liczonymi od dnia doręczenia pozwu). Jeżeli w wyznaczonym terminie kwota ta nie zostanie zapłacona lub złożona do depozytu sądowego, orzeczenie o wyłączeniu staje się bezskuteczne. W takiej sytuacji wspólnik, którego próbowano bezskutecznie wyłączyć ma prawo żądać od pozywających naprawienia szkody (art. 267 k.s.h.).
Skuteczne i prawomocne wyłączenie wspólnika powoduje jego usunięcie ze spółki z mocą wsteczną (od dnia doręczenia mu pozwu). Wyłączenie wspólnika nie wpływa na ważność czynności, w których brał on udział w spółce po doręczeniu pozwu (art. 269 k.s.h.)
ZABEZPIECZENIE POWÓDZTWA O WYŁĄCZENIE WSPÓLNIKA
W celu zabezpieczenia powództwa o wyłączenie wspólnika sąd może, z ważnych powodów, zawiesić wspólnika w wykonywaniu jego praw udziałowych w spółce (art. 269 k.s.h.).
Więcej powiązanych artykułów

29 marca, 2024
Czym jest jednoosobowa spółka z o.o.?
Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, często określana jako spółka z o.o., to forma biznesu, która zyskuje coraz większą popularność wśród przedsiębiorców. Pozwala ona na prowadzenie działalności...
czytaj więcej
1 lutego, 2022
W JAKIM TERMINIE NALEŻY ZGŁOSIĆ SPÓŁKĘ W ORGANIZACJI DO SĄDU REJESTROWEGO?
Spółka z o.o. w organizacji jest formą przejściową, prowizoryczną, która istnieje od momentu zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego (bądź z wykorzystaniem wzorca umowy spółki...
czytaj więcej
15 grudnia, 2023
Dywidenda – Definicja, zastosowanie oraz korzyści
Dywidenda – Definicja, zastosowanie oraz korzyści z zakupu gotowej spółki w Nowym Roku (część 1) Pochodzenie słowa "dywidenda" sięga łaciny, gdzie oznaczało ono "rzecz do podziału"...
czytaj więcej