Gotowe spółki: Podatki w spółkach z o.o. – kluczowe informacje

Obrazek wpisu

Gotowe spółki: Podatki w spółkach z o.o.

Gotowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są chętnie wybieraną przez przedsiębiorców formą prowadzenia działalności gospodarczej. Dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze, powołując podmiot do życia, wspólnicy nie muszą dysponować dużym kapitałem początkowym. Minimalny wkład własny wynosi 5000 zł. Na uwagę zasługuje również fakt, że udziałowcy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Firmę można wygodnie założyć przez Internet, bez konieczności ponoszenia kosztów związanych ze sporządzeniem umowy w formie aktu notarialnego. Jednak, jak w przypadku każdego przedsiębiorstwa, jednym z najważniejszych kryteriów wyboru formy działalności jest sposób opodatkowania.
Spółka z o. o. jest kapitałową spółką handlową. Posiada więc osobowość prawną oraz swój numer identyfikacji podatkowej (NIP). Stanowi więc odrębny byt prawny od swoich udziałowców oraz jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) od zysku w wysokości 19% lub 9% w przypadku obniżonej stawki CIT.

Zmiana przepisów – obniżona stawka CIT

Od 1 stycznia 2019 r. ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje skorzystanie z obniżonej postaci podatku 9%. Zasada ta dotyczy podatników, których przychody w danym roku podatkowym, nie przekroczyły 1 200 000 euro. Przeliczania kwoty na złotówki należy dokonać według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Po przekroczeniu tej wartości, wraz z początkiem następnego miesiąca lub kwartału (w zależności od wybranego sposobu rozliczeń z urzędem skarbowym), właściciele spółki z o. o. mają obowiązek stosowania stawki 19%. Z obniżonego podatku CIT skorzystają wyłącznie przedsiębiorcy, którzy posiadają status małego podatnika.

Podatek dochodowy PIT i CIT – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Istotną wadą spółki z o. o. jest tzw. podwójne opodatkowanie. Na czym polega? W pierwszej kolejności podmiot rozlicza podatek CIT od wypracowanego dochodu. Następnie każdy ze wspólników musi zapłacić podatek PIT od wypłaconej dywidendy. Właściciele spółki korzystają z kilku rozwiązań, aby zminimalizować ponoszone koszty. Jednym ze sposobów jest wynajem powierzchni w biurze (bardzo często wybieraną formą jest biuro wirtualne), lokalu lub magazynie, wykorzystanie prywatnego samochodu do celów służbowych, a także realizacja przez wspólnika powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Optymalizacja podatkowa firm przynosi wymierne korzyści, jeśli przed jej zastosowaniem dokonamy dogłębnej analizy sytuacji.
Kancelaria Effekti pomoże w przygotowaniu odpowiednich działań mających na celu uniknięcie podwójnego opodatkowania w spółce z o. o.

Jaka księgowość dla gotowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Ustawa o rachunkowości jasno wskazuje, że spółka z o. o. zobowiązana jest do prowadzenia pełnej księgowości. Jest to rozbudowany i dokładnie sformalizowany system dokumentowania zdarzeń gospodarczych, który ewidencjonuje znacznie więcej wydarzeń i stanowi pełniejsze przedstawienie finansów podmiotu w porównaniu z prostszymi formami. Ma za zadanie zapewniać maksymalną przejrzystość danych ekonomicznych dotyczących firmy.

Pełna księgowość dla spółki obejmuje nie tylko dokumenty znane z uproszczonej formy księgowości, ale także dodatkowe rejestry i ewidencje, które służą do śledzenia zmian w majątku podmiotu, rozliczeń z kontrahentami czy przepływów pieniężnych. Księgi rachunkowe obejmują w tym przypadku księgę główną, księgi pomocnicze, dzienniki, zestawienia obrotów i sald kont, wykaz składników aktywów i pasywów, potwierdzenia, sprawozdania finansowe i wiele innych.
Księgi spółki z o. o. można prowadzić samodzielnie, ale wymaga to fachowej wiedzy oraz skrupulatności. Warto więc to zadanie powierzyć naszej księgowości- PG Partner Gospodarczy, co pozwoli oszczędzić czas oraz zachować pełną kontrolę nad własnym przedsiębiorstwem.

Podatek VAT w spółce z o. o.

Przepisy prawa dzielą podatników VAT na:

• czynnych – spółka płaci podatek VAT, składa deklaracje VAT, wysyłka pliki JPK VAT i ma prawo odliczyć ten podatek od zakupów,
• zwolnionych (biernych) – spółka nie odprowadza podatku VAT, więc nie może odliczyć go od zakupów.

Wszystkie spółki z o. o. są podatnikami VAT, ale niektóre nie mają obowiązku opłacania podatku. Dotyczy to podmiotów, do których ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe lub podmiotowe. Pierwsze z nich obejmuje cały katalog branż znajdujący się w art. 43 ustawy o VAT. Wśród nich są m.in. usługi medyczne, edukacyjne i finansowe. Podmiotu nie obowiązują żadne limity przychodów i dochodów. Zwolnienie podmiotowe to z kolei możliwość niepłacenia podatku VAT ze względu na wartość sprzedaży, która nie przekracza określonego, rocznego limitu. W 2023 roku wynosi on 200 000 zł. Po przekroczeniu tej kwoty zwolnienie traci moc i spółka zobowiązana jest zarejestrować się jako czynny podatnik VAT.

W tym miejscu warto również wspomnieć, że spółka z o. o. płaci podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) podczas zawierania różnego typu umów. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy umowa spółka była zawierana przez portal S-24, jak i u notariusza. Podmiot ma wówczas 14 dni na zapłacenie 0,5% podatku wyliczonego od wysokości kapitału zakładowego.

Podatek dochodowy a wspólnicy spółki z o. o.

Jak już wspomniano, dochód spółki z o. o. (przychody pomniejszone o koszty) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) wg stawki 19% lub 9%. Po uregulowaniu należności z US, zysk firmy może zostać wypłacony wspólnikom jako dywidenda, od której należy zapłacić 19% PIT. Udziałowcy nie ponoszą odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z o.o., chyba że są jednocześnie członkami zarządu.

Niekiedy zdarza się również, że wspólnicy, poza wypłatą dywidendy, otrzymują także wynagrodzenie za świadczenie usług na rzecz spółki z o. o. Zgodnie w przepisami może być ono zaliczone do kosztów podatkowych i w konsekwencji zmniejszyć należność CIT. Świadczenie usług powinno być jednak realizowane na warunkach rynkowych, ponieważ czasami podlega obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych.


Więcej powiązanych artykułów

Miniaturka JAK LICZEBNY MOŻE BYĆ ZARZĄD SP. Z O.O.?

6 kwietnia, 2022

JAK LICZEBNY MOŻE BYĆ ZARZĄD SP. Z O.O.?

Zarząd może składać się z jednego albo większej liczby członków. W skład zarządu sp. z o.o. może zatem wchodzić tylko jedna osoba, zwyczajowo jego prezes, jak...

czytaj więcej
Miniaturka Gotowe spółki w erze cyfrowej: Jak technologia wpływa na rynek sprzedaży spółek w Polsce

16 października, 2023

Gotowe spółki w erze cyfrowej: Jak technologia wpływa na rynek sprzedaży spółek w Polsce

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w wielu aspektach naszego życia, a biznes nie jest wyjątkiem. Nawet rynek sprzedaży gotowych spółek w Polsce nie unika...

czytaj więcej
Miniaturka RADA NADZORCZA W SPÓŁCE Z O.O.

13 maja, 2022

RADA NADZORCZA W SPÓŁCE Z O.O.

(Nie)obowiązkowy organ Rada nadzorcza dla zdecydowanej większości polskich spółek z o.o. nie jest obowiązkowym organem. Ustawowy obowiązek posiadania rady nadzorczej dotyczy jedynie nielicznej grupy spółek z...

czytaj więcej
Więcej artykułów

Masz pytania? Napisz do nas

Formularz kontaktowy obrazek

Formularz kontaktowy

    Otrzymaliśmy łącznie
    Otrzymaliśmy łącznie
    opinii
    ze średnią ocen
    Jarosław Olejnik
    Jarosław Olejnik
    09:35 23 May 23
    Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.
    Michal Skrzypek
    Michal Skrzypek
    09:46 19 May 23
    Miła, szybka i profesjonalna obsługa. Polecam.
    Radosław M
    Radosław M
    12:54 18 May 23
    Zdecydowanie polecam! Miło się współpracuje z profesjonalistami.
    Tomasz Łęgowik
    Tomasz Łęgowik
    17:26 02 Mar 23
    Dasha Investment, z wielką przyjemnością udziela rekomendacji Firmie Kancelaria Gospodarcza Effekti za profesjonalne przygotowanie procesu sprzedania dla mnie gotowej spółki. Przygotowanie wszystkich prawnych dokumentów, czas w jakim usługa została przeprowadzona i zrealizowana Aktem Notarialnym , nie podlega dyskusji. Pełen profesjonalizm i zaangażowanie wymaga pełnego rozgłosu w mediach społecznościowych oraz branżowych. Firma Kancelaria Gospodarcza Effekti posiada w dyspozycji Radców Prawnych, Biuro Księgowe oraz Kancelarię Notarialną.Dasha Investment posiada również biuro wirtualne, które bez jakichkolwiek zastrzeżeń, obsługiwane jest przez BIURO 29.Wszelkie niezbędne czynności na etapie biura wirtualnego spełniają moje oczekiwania i jestem usatysfakcjonowany.Niniejszym polecam współpracę z Firmą Kancelaria Gospodarcza Effekti oraz BIURO 29.
    Zobacz wszystkie opinie
    js_loader
    Zobacz więcej

    Referencje

    • Jarosław Olejnik

      Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.

      zobacz całość
    • Jarosław Wachowiak

      Poznański oddział biura obsługuje nasze dwie firmy. Jesteśmy zadowoleni z profesjonalnego podejścia do klienta. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro, zlokalizowane pod dobrym adresem w samym centrum miasta. Korzystam z usług biura już prawie rok. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro

      zobacz całość

    Inne Usługi Naszej Grupy

    Księgowość

    • Doradztwo księgowe i podatkowe
    • Reprezentacja klienta przed urzędami
    • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
    • Wysokie ubezpieczenie OC
    • Niezwykle sympatyczny zespół
    • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
    • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
    • Wieloletni staż na rynku
    Sprawdź

    Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

    Księgowość dla spółki 50% rabatu przez pierwsze 3 miesiące umowy

    oszczędzasz min. 825 zł netto

    Wirtualne biuro

    • Adres do rejestracji i korespondencji
    • Odbiór listów i paczek
    • Powiadomienia o odbiorze (e-mail)
    • Skanowanie listów bez limitów
    • Bezpłatny numer telefonu
    • Bezpłatny dostęp (10h) do 11 sal konferencyjnych w 2 krajach
    • Panel klienta 24/7
    Sprawdź

    Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

    Wirtualne Biuro 100 zł netto adres dla firmy na 6 miesięcy

    oszczędzasz 440 zł netto

    Firma w Czechach

    • Rejestracja i sprzedaż spółek z o.o. (s.r.o) w Czechach
    • Rejestracja samochodów w Czechach
    • Wirtualne Biuro w Czechach (Ostrawa)
    • Rejestracja do VAT w Czechach
    • Likwidacja spółki w Czechach
    • Założenie działalności w Czechach
    • Wirtualny asystent
    • Tłumaczenie zwykłe
    Sprawdź

    Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech