Spółka jawna w Polsce: definicja oraz zbiór praw i obowiązków

Obrazek wpisu

Spółka jawna to jedna z popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Charakteryzuje się ona pewnymi szczególnymi cechami, które warto poznać przed podjęciem decyzji o założeniu takiej spółki.

Czym jest spółka jawna?

Spółka jawna jest formą prowadzenia działalności gospodarczej, w której co najmniej dwie osoby, zwane wspólnikami, prowadzą działalność pod wspólną firmą. Wspólnicy ponoszą odpowiedzialność solidarnie i nieograniczenie za zobowiązania spółki. Jednakże, warto zauważyć, że brak jest minimalnego kapitału początkowego, co sprawia, że spółka jawna jest atrakcyjną opcją dla tych, którzy nie dysponują dużymi środkami na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Ponadto, spółka ta nie wymaga wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), co oznacza, że nie podlega ona nadzorowi organów państwowych w takim samym stopniu, jak spółki handlowe.

Zakładanie spółki jawnej

Aby założyć spółkę jawną, konieczne jest sporządzenie umowy spółki w formie aktu notarialnego. Umowa ta musi zawierać określone elementy, takie jak nazwa i siedziba spółki, przedmiot działalności, udziały każdego ze wspólników oraz inne istotne ustalenia. Jest to kluczowy krok w procesie zakładania spółki jawnej, ponieważ na podstawie umowy określane są prawa i obowiązki każdego z partnerów, jak również zasady funkcjonowania spółki. Dlatego też zaleca się skorzystanie z usług doświadczonego prawnika lub doradcy podatkowego podczas sporządzania umowy spółki, aby zapewnić kompleksowe zabezpieczenie interesów wszystkich wspólników.

Partnerzy w spółce jawnej

W spółce jawnej wspólnicy są równocześnie jej partnerami, co oznacza, że wszyscy ponoszą wspólną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Każdy z partnerów może reprezentować spółkę na zewnątrz oraz podejmować decyzje w imieniu spółki. Ponadto, każdy ze wspólników ma prawo do współuczestnictwa w zarządzaniu spółką oraz do uzyskiwania informacji na temat działalności spółki. W przypadku, gdyby doszło do różnicy zdań lub konfliktu między partnerami, umowa spółki jawnej powinna zawierać zapisy regulujące sposób rozstrzygania sporów oraz zasady podejmowania istotnych decyzji. Jest to istotne dla zapewnienia stabilności i harmonijnego funkcjonowania spółki.

Prawa i obowiązki partnerów w spółce jawnej

Partnerzy w spółce jawnej mają szereg praw, które wynikają z ich statusu wspólników. Po pierwsze, mają prawo do uczestniczenia w zarządzaniu spółką poprzez podejmowanie decyzji w sprawach istotnych dla działalności spółki. Decyzje takie mogą dotyczyć np. zmian w umowie spółki, przyjmowania nowych wspólników, czy zmiany przedmiotu działalności. Ponadto, każdy z partnerów ma prawo do udziału w zyskach osiąganych przez spółkę zgodnie z proporcją udziałów w spółce, ustaloną w umowie spółki.

Z drugiej strony, partnerzy mają również obowiązki wobec spółki oraz innych wspólników. Jednym z kluczowych obowiązków jest lojalność wobec spółki, co oznacza unikanie działań, które mogłyby narazić spółkę na straty lub szkodę. Ponadto, wszyscy partnerzy są zobowiązani przestrzegać postanowień umowy spółki, która stanowi podstawę funkcjonowania i reguluje zasady współpracy między wspólnikami.

Kwestie finansowe

Finansowanie spółki jawnej może odbywać się z różnych źródeł. Wspólnicy mogą wnosić do spółki środki pieniężne, wkłady niepieniężne (np. nieruchomości, maszyny, know-how), lub też mogą uzyskiwać kredyty od instytucji finansowych. W umowie spółki należy określić, jaki udział w zyskach i stratach przypadnie każdemu z partnerów, co może być zależne od wielkości wniesionych wkładów lub innych ustalonych kryteriów.

Podział zysków i strat w spółce jawnej odbywa się zgodnie z umową spółki, która może przewidywać różne metody podziału, takie jak proporcjonalny do udziałów w spółce, równy podział, czy też inny ustalony sposób. Jest to istotne, aby zapewnić uczciwe i sprawiedliwe podzielenie wyników działalności spółki między partnerów.

Zarządzanie spółką jawną

Struktura zarządzania spółką jawna może być różnorodna, w zależności od preferencji wspólników oraz specyfiki działalności spółki. Może to być zarząd jednoosobowy, w którym jednym z partnerów pełni rolę zarządcy i reprezentuje spółkę na zewnątrz. Może to również być zarząd kolegialny, w którym decyzje podejmowane są wspólnie przez wszystkich partnerów. Decyzje takie mogą dotyczyć np. zawierania umów, podejmowania inwestycji, czy też reprezentowania spółki w sprawach sądowych. W każdym przypadku, istotne jest określenie zasad funkcjonowania zarządu w umowie spółki oraz zapewnienie przejrzystości i sprawiedliwości w procesie podejmowania decyzji.

Wnioski

Spółka jawna to interesująca forma prowadzenia działalności gospodarczej, która może być atrakcyjna dla osób poszukujących prostego sposobu na prowadzenie wspólnego biznesu. Jednak przed podjęciem decyzji o założeniu spółki jawnej warto dokładnie zapoznać się z jej cechami, prawami i obowiązkami.


Więcej powiązanych artykułów

Więcej artykułów

Masz pytania? Napisz do nas

Formularz kontaktowy obrazek

Formularz kontaktowy

  Otrzymaliśmy łącznie
  Otrzymaliśmy łącznie
  opinii
  ze średnią ocen
  Jarosław Olejnik
  Jarosław Olejnik
  09:35 23 May 23
  Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i... formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.czytaj więcej
  Michal Skrzypek
  Michal Skrzypek
  09:46 19 May 23
  Miła, szybka i profesjonalna obsługa. Polecam.
  Radosław M
  Radosław M
  12:54 18 May 23
  Zdecydowanie polecam! Miło się współpracuje z profesjonalistami.
  Tomasz Łęgowik
  Tomasz Łęgowik
  17:26 02 Mar 23
  Dasha Investment, z wielką przyjemnością udziela rekomendacji Firmie Kancelaria Gospodarcza Effekti za profesjonalne... przygotowanie procesu sprzedania dla mnie gotowej spółki. Przygotowanie wszystkich prawnych dokumentów, czas w jakim usługa została przeprowadzona i zrealizowana Aktem Notarialnym , nie podlega dyskusji. Pełen profesjonalizm i zaangażowanie wymaga pełnego rozgłosu w mediach społecznościowych oraz branżowych. Firma Kancelaria Gospodarcza Effekti posiada w dyspozycji Radców Prawnych, Biuro Księgowe oraz Kancelarię Notarialną.Dasha Investment posiada również biuro wirtualne, które bez jakichkolwiek zastrzeżeń, obsługiwane jest przez BIURO 29.Wszelkie niezbędne czynności na etapie biura wirtualnego spełniają moje oczekiwania i jestem usatysfakcjonowany.Niniejszym polecam współpracę z Firmą Kancelaria Gospodarcza Effekti oraz BIURO 29.czytaj więcej
  Zobacz wszystkie opinie
  js_loader

  Referencje

  • Jarosław Olejnik

   Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Cały proces zakupu przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wszystkie dokumenty i formalności dostarczone / dotrzymane na czas, co pozwoliło szybko zacząć działalność nowej spółki. Serdecznie podziękowania dla Pani Kasi z biura w Warszawie za doradztwo i pomoc sfinalizowaniu transakcji oraz miły kontakt.

   zobacz całość
  • Jarosław Wachowiak

   Poznański oddział biura obsługuje nasze dwie firmy. Jesteśmy zadowoleni z profesjonalnego podejścia do klienta. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro, zlokalizowane pod dobrym adresem w samym centrum miasta. Korzystam z usług biura już prawie rok. Bardzo polecam małym przedsiębiorcom – sprawne i dobrze zorganizowane biuro

   zobacz całość

  Inne Usługi Naszej Grupy

  Księgowość

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Księgowość dla spółki 50% rabatu przez pierwsze 3 miesiące umowy

  oszczędzasz min. 825 zł netto

  Wirtualne biuro

  • Adres do rejestracji i korespondencji
  • Odbiór listów i paczek
  • Powiadomienia o odbiorze (e-mail)
  • Skanowanie listów bez limitów
  • Bezpłatny numer telefonu
  • Bezpłatny dostęp (10h) do 11 sal konferencyjnych w 2 krajach
  • Panel klienta 24/7
  Sprawdź

  Dodatkowe korzyści przy zakupie spółki

  Wirtualne Biuro 100 zł netto adres dla firmy na 6 miesięcy

  oszczędzasz 440 zł netto

  Firma w Czechach

  • Doradztwo księgowe i podatkowe
  • Reprezentacja klienta przed urzędami
  • Doświadczenie w obsłudze dużych podmiotów
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Niezwykle sympatyczny zespół
  • Obsługa w języku angielskim i rosyjskim
  • Współpraca z licznymi cudzoziemcami
  • Wieloletni staż na rynku
  Sprawdź