CZYM JEST APORT?

Aport jest to wkład niepieniężny, czyli innymi słowy wszelkie przedmioty majątkowe inne niż środki pieniężne, które wspólnicy mogą wnosić do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na pokrycie jej kapitału zakładowego.
Aportem mogą być wnoszone zarówno rzeczy jak i prawa. Aby dan składnik majątku mógł być skutecznie wniesiony jako aport musi on posiadać tzw. zdolność aportową, czyli spełniać łącznie następujące trzy warunki:
- Musi być zbywalny – w efekcie można przenieść jego własność na spółkę, a ona może dalej nim swobodnie rozporządzać.
- Musi posiadać tzw zdolność bilansową – oznacza to, że można dokonać jego wyceny i może on być zaliczony do aktywów w bilansie spółki.
- Można go ustanawiać.
Z chwilą wniesienia do spółki aport jest wydzielany z majątku wspólnika i przenoszony na spółkę. Od tego momentu przedmiot wkładu pozostaje do wyłącznej dyspozycji zarządu spółki.
W przypadku gdy udziały wspólnika w spółce z o.o. mają być w całości lub w części pokryte wkładem niepieniężnym umowa spółki powinna precyzyjnie określać przedmiot tego wkładu, osobę wspólnika który go wnosi, jak również liczbę i wartość nominalną objętych za aport udziałów.
Przykładowe składniki majątkowe, które mogą być uznane za wkład niepieniężny:
- nieruchomości,
- rzeczy ruchome,
- użytkowanie wieczyste,
- udziały w spółkach z o.o.,
- udziały w spółkach akcyjnych,
- obligacje,
- prawa autorskie,
- prawa do wynalazków,
- znaki towarowe.
Za wkład niepieniężny nie mogą być uznane:
- części składowe rzeczy,
- praca i usługi na rzecz spółki,
- weksle wystawione przez wspólników na rzecz spółki,
- zobowiązanie do wniesienia w przyszłości środków pieniężnych do spółki.
Więcej powiązanych artykułów

1 marca, 2022
JEDNOOSOBOWA SPÓŁKA Z O.O. – CECHY SZCZEGÓLNE
Pojęcie Przez jednoosobową spółkę z o.o. należy rozumieć spółkę, której wszystkie udziały należą do jednego wspólnika. Jest to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej, którą przedsiębiorcy wybierają...
czytaj więcej
1 lipca, 2022
LIKWIDATOR W SPÓŁCE Z O.O.
Z chwilą otwarcia likwidacji spółki z o.o., tj. w szczególności z dniem podjęcia uchwały o otwarciu likwidacji, wygasają mandaty wszystkich członków zarządu a obowiązek i zarazem...
czytaj więcej
8 marca, 2024
Dlaczego warto zareklamować swoją spółkę?
Rozwój każdej działalności, w tym również spółki, zależy w dużej mierze od tego, jak dobrze jest ona rozpoznawalna na rynku. Bez odpowiedniej promocji nawet najlepszy produkt...
czytaj więcej